Věty, které bychom měli říkat svým dětem každý den

Věty, které bychom měli říkat svým dětem každý den Zdroj: Shutterstock.com

Kde máš boty? Běž do auta! Vyčisti si zuby! Opravdu sis ty zuby vyčistil? Existuje nespočet frází, kterými my rodiče svým dětem během dne nevědomky znepříjemňujeme život. Co bychom jim ale měli říkat a na co bychom se jich měli ptát, abychom si byli navzájem blíž?

Jak se máš?

Dětská lékařka a terapeutka Brandi Russelová radí, že nejlepší slova, která mohou rodiče svým dětem říct, mají formu otázky. "Otázky totiž otevírají dveře k rozhovorům. Umožňují dětem vědět, že o ně máte zájem jako o člověka. Jednoduché otázky, třeba "Jak se cítíš?" pomáhají dětem nalézt své vlastní touhy a sdílet s ostatními své emoce," říká Russellová s tím, že otázky dokážou u dětí rovněž rozvíjet schopnost kritického myšlení. 

Jsi hodný

Podle americké psychoterapeutky Melissy Divaris Thompsonové bychom měli pravidelně uznávat za to, co dělají. Tím, že budeme dítěti říkat, že je hodné, najdeme cestu, která mu pomůže vyrůst do emocionálně zdravého dospělého člověka. Zároveň dítě tímto povzbudíme i tak, aby bylo hodné samo k sobě, což bude mít za následek, že bude laskavé i k druhým.

Zdroj: Shutterstock.com

Prosím, děkuji

Aby rodič získal respekt, musí respektovat i své dítě. Proto by velkou část jeho slovní zásoby měla tvořit slova "prosím" a "děkuji". Tímto jako rodiče modelujeme chování dětí a přirozenou cestou je učíme tomu, aby tato slova také používaly.

Omlouvám se

Slova "omlouvám se", která vyjdou z úst rodiče, ukazují dětem, že i dospělý člověk umí převzít zodpovědnost za své činy. "Pokud svému dítěti řeknete, že jste udělali chybu a že je vám to líto, budujete mezi sebou vzájemnou důvěru," tvrdí americká dětská lékařka Alison Mitznerová.

Miluju tě

Pro většinu rodičů je to samozřejmost, ale i přesto se najdou děti, které slova "miluju tě" z úst svých rodičů nikdy neslyšely. Dětem bychom ale tato slova měli říkat každý den. "Slova mají velkou moc. Mohou uzdravit, ublížit, povzbudit, nebo zničit," apeluje psycholog DeGarmo.

To je v pořádku

Děti by měly vědět, že selhání neznamená trest smrti. Když rodič řekne: "To je v pořádku, zkus to znovu", učí tím své dítě, aby se v případě první porážky nevzdávalo a snažilo se dál.

Zdroj: Shutterstock.com

Vím, že to zvládneš

Řešení malých dětských problémů připravuje děti na větší problémy, kterým budou čelit v dospělosti. Tím, že rodič své dítě podpoří, v něm upevní důvěru v tom, že díky své vynalézavosti bude schopno řešit jakýkoli zádrhel.

Nikdo není větší ani menší než ty

"Za posledních 21 let jsem svému synovi řekl tři stejné věci: Miluju tě víc než svůj život, život je cesta a nikdo není větší ani menší než ty," napsal spisovatel Nathaniel A. Turner. To znamená, že rodiče by měli své děti pravidelně ujišťovat v tom, že v ničem nejsou lepší ani horší než kdokoli jiný, a tedy že každý lidský život má stejnou hodnotu.

Autor:
Publikováno: 4. 9. 2017 09:48 Nahlásit obsah