Vývoj lidského života od početí po narození. Švédský fotograf Lennart Nilsson deset let zaznamenával proces zrození

Vývoj lidského života od početí po narození. Švédský fotograf Lennart Nilsson deset let zaznamenával proces zrození Zdroj: Lennart Nilsson

Švédský fotograf Lennart Nilsson věděl, že fotka dokáže říct víc než tisíc slov. Proto strávil takřka deset let svého života focením růstu lidského embrya. Jeho snímky jsou opravdu jedinečné. Díky nim si můžeme do nejmenších detailů představit, jak se vyvíjí miminko do té doby, než poprvé vykoukne na svět.

Nilssonovy fotky vývoje života jsou lepší než učebnice

Lennart Nilsson se proslavil v roce 1965, kdy časopis Life otiskl na 16 stránkách jedinečné snímky lidských embryí. Nilssonovy fotky oslovily veřejnost do té míry, že se jejich autor rozhodl vydat vlastní publikaci. Koncem roku 1965 spatřila svět kniha A Child Is Born, její osmimilionový náklad byl vyprodán během několika dnů. Nakladatelé se proto rozhodli pro několik dotisků, které si opět veřejnost nenechala ujít. Nilssonova kniha i v současnosti patří k nejpopulárnějším fotografických publikacím. 

Ukázal krásu lidského zrození na mikroúrovni

Švédský fotograf Lennart Nilsson se během svého života věnoval takřka deset let focení vzniku lidského života a růstu embrya. Jeho fotografie ukazují skutečnou krásu na mikroúrovni. Nilsson používal k pořizování snímků tzv. cystoskop, což je běžný lékařský nástroj, který se při vyšetření zavádí do močového měchýře.

K cystoskopu následně připojil speciální fotoaparát s kamerou a malé světlo. Díky tomu tak mohl zachytit například spermie pohybující se směrem k ženskému vajíčku, pronikání spermie do vajíčka nebo růst lidského plodu týden po týdnu.

I když Lennart Nilsson zemřel 28. ledna 2017 ve věku 94 let, jeho autorské fotografie pro nás mají stále velkou vypovídající hodnotu. Chcete na vlastní oči vidět, jak vypadá vývoj lidského života od početí po narození? Prohlédněte si v následující fotogalerii Nilssonovy jedinečné snímky.

Galerie Lennart Nilsson a jeho fotky od početí po narození Lennart Nilsson a jeho fotky od početí po narození Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 1. 10. 2020 14:46 Nahlásit obsah