Indie: Tajemné Khadžuráho láká na erotické reliéfy

Indie: Tajemné Khadžuráho láká na erotické reliéfy

Komplex hinduistických chrámů Khadžuráho patří na cestě za poklady indické historie k nejdůležitějším zastávkám. Oproti ostatním chrámům ale nabízí něco navíc. Svou dekorativností a erotickým nádechem činí z běžné návštěvy vzrušující objevování.

400 km od Agry se nachází tajuplný chrámový komplex vybudovaný Čandely v 10. a 12. století našeho letopočtu. Odlehlá poloha chrámy pravděpodobně uchránila před pleněním mnohých nájezdníků a způsobila, že byly, stejně jako jejich stavitelé, brzy zapomenuty a znovu objeveny až Brity.

Pískovcové stavby se dodnes nacházejí ve velmi dobrém stavu, což je, u tak choulostivého stavebního materiálu jako je pískovec, s podivem. Reliéfní ornamenty dochované na vnějších i vnitřních stěnách chrámů působí takřka trojrozměrně a dokládají neuvěřitelnou zručnost tehdejších kameníků a sochařů. Díky jemnému nádechu kamene do růžova navíc postavy vypadají jako živé. Chrámy jsou po obvodu lemovány jednou bohyní a bohem vedle druhého vyvedených se všemi detaily jako jsou drobné kudrlinky ve vlasech, hedvábná sárí, komplikované šperky, ba dokonce i manikúra na nehtech starověkých postav.

Kromě náboženských účelů však chrám plnil i světskou funkci. Jak jinak si vysvětlit jeho erotické motivy, kterými se zdi jen hemží? Nepokryté zobrazení sexu ve všech jeho podobách zdobí každý chrám. Najdeme zde výjevy orálního sexu, masturbace, skupinové soulože. Polohy naznačují komplikované provedení, v mnoha případech je milující se dvojice doplněna o pomocnice, bez kterých by krkolomné pozice nezvládla. Ušetřena nebyla ani zvířata. Jeden z nejznámějších reliéfů zobrazuje muže majícího sex s koněm. Co na tom, že některé části postav se do dnešních dnů nedochovaly, důležité orgány jsou stále na svých místech.

Na otázku, proč Čandelové zvolili zrovna tento typ zdobení, se nám nabízí hned několik odpovědí. Zdejší umělci se mohli docela dobře nechat inspirovat Kámasútrou. Reliéfy tedy mohly sloužit jako návod k milování. Mnozí tvrdí, že erotické motivy měly bavit božstva a jejich prostřednictvím si pak Čandelská civilizace mohla udržet náklonnost bohů a odvrátit tak hrozbu přírodních katastrof. K nejčastějším teoriím patří ta související s kultem tantry, který využívá sex jako esenciální součást při obřadech. A možná, že Čandelové představovali civilizaci uvolněných mravů a sami posloužili místním kameníkům jako ten nejlepší vzor. 

Khadžuráho je zkrátka mystické místo, kde si návštěvníci nejen odpočinou ve stínu vzrostlých stromů, ale také se mnohému přiučí.

strana 1 / 4
Publikováno: 30. 7. 2015 18:21 Nahlásit obsah