Nepál: Za místními hrnčíři

Nepál: Za místními hrnčíři

Na konci dubna roku 2015 zasáhlo hlavní město Nepálu ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupňů Richterovy škály. Epicentrum se nacházelo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú a srazilo tehdy metropoli na kolena. Zanechalo za sebou na devět tisíc mrtvých, 800 tisíc lidí bez domova a desítky nenávratně poničených historických staveb. I když se život v Nepálu vrací do starých kolejí jen pozvolna, Nepálci začali s opravami a naděje na částečné znovuobnovení města přece jen přichází. Jak vypadalo historické městečko Bhaktapur nacházející se v káthmándském údolí ještě před ničivou katastrofou?

V prašných cestách nepálské metropole přijíždíme na rušné autobusové nádraží, kde nám místní naháněč sděluje, který bus nás dopraví do nedalekého Bhaktapuru, města, které je mezi návštěvníky z ciziny populární hlavně svým historickým centrem, cihlovými chrámy a úzkými uličkami přeplněnými stánkaři prodávajícími roztodivné zboží. Celé spektrum barev, chutí, vůní a dalších smyslových vjemů se nám vryje do paměti. O to bolestnější pro nás bude zjištění, že to, co jsme ještě před pouhým měsícem před zemětřesením viděli, zůstane na dlouho pohřbeno pod sutinami a nevratně poškozeno. 

Řidič zesiluje rádio, a my se s každou další písní blížíme k cíli. Pomocník, který vybírá jízdné, nás zkasíruje o 25 rupií (což je v přepočtu něco okolo 6 korun). Nepálský pop nám zní v uších ještě dlouhou dobu poté, co jsme z autobusu pryč a procházíme se po městečku. Otevírá se před námi scéna jako z histrického filmu. Charakteristické zbarvení cihel, ze kterých jsou všechny bhaktapurské domy  a chrámy postaveny, dodává místu šarm a připomíná jeho dávnou slávu.

Město vzniklo jako centrum služeb pro starou obchodní trasu mezi Indií a Tibetem, ale ve 12. století se stalo nezávislou jednotkou ovládanou králem Anandou Mallou. Jeho význam narůstal a v období mezi 14. a 16. stoletím se stalo nejmocnějším ze všech královských měst v údolí ovládaných dynastií Mallů. V době své největší slávy město čítalo na 172 chrámů a klášterů, 77 vodních nádrží, 172 přístřešků pro poutíky a 152 studní. 

Centrem každého nepálského města je náměstí, které se shodně nazývá Darbár. I Bhaktapur má tedy svůj Darbár, ke kterému vede soustava spletitých uliček, které nás nejprve zavedou k dominantě starobylého města, pětipatrovému chrámu Nyatapola, jehož stříšky jsou vidět snad ze všech míst v Bhaktapuru, kde je zástavba jinak velmi nízká. Chrám dosahuje výšky 30 metrů a to mu bohatě stačí, aby se s přehledem stal nejvyšším chrámem v celém Nepálu. 

Největší atrakcí, ke které vedou kroky bezesporu všech návštěvníků, je náměstí hrnčířů, kde své hliněné výrobky vystavují místní řemeslníci. Velké veřejné náměstí je plné hrnčířských kruhů na nožní pohon a řad nádob, které se suší na slunci. Jeden hrnčíř demonstruje svůj um, když tyčí zapíchnutou do otvoru po obvodu mohutného kamenného kruhu s hromádkou hlíny uprostřed roztáčí svůj pracovní nástroj. Když se kruh točí dostatečně rychle, začne hrnčíř modelovat hliněnou nádobu, která mu doslova roste pod rukama. Celé představení trvá asi jen dvě minuty než se kruh setrvačností přestane točit a dílo je hotovo. Je na tom cosi až hypnotického, co nám brání odejít, a hrnčíře sledujeme dál. Náměstí žije typickým pomalým tempem Nepálců, kteří se nikam nehoní a celé dny si dokážou strávit posedáváním a klábosením se sousedy. 

Zdá se však, že zemětřesení se Nepálu nevyhýbají. To, které jej zasáhlo v roce 1934, město značně poškodilo, nicméně houževnatým Nepálcům se podařilo většinu budov zrestaurovat, i když dodnes je zde vidět nevyužité podstavce, na kterých měly stát další významné chrámy. A protože historie se opakuje i o několik desítek let později, nezbývá než doufat, že zřícené chrámy a kláštery díky šikovným rukám místních řemeslníků povstanou z popela a město bude opět, alespoň zčásti, obnoveno.  

strana 1 / 3
Publikováno: 25. 5. 2016 09:27 Nahlásit obsah