Účesy podle tvaru obličeje

Účesy podle tvaru obličeje

Pokud zrovna přemýšlíte nad změnou účesu a nevíte si rady, zkuste se zaměřit na typ svého obličeje. Volba účesu nebo střihu vlasů může buď podtrhnout vaše přednosti a dodat vašemu vzhledu šmrnc a nebo je naopak utopit a nechat vyniknout vaše vysoké čelo, nebo hranatou čelist. Pojďme se podívat, jaké účesy padnou právě vašemu typu obličeje.

Ženské obličeje můžeme rozdělit do čtyř základních skupin podle tvaru. Rozlišujeme obličej oválný, kulatý, hranatý a srdcovitý. Toto rozdělení můžeme doplnit ještě o dva tvary a to obličej trojúhelníkovitý a obdélníkový. Každý má své klady i zápory a s nimi souvisí i volba ideálního střihu vlasů.

Pokud si nejste jistá tím, jaký tvar má právě váš obličej, stáhněte si vlasy z čela, přistupte k zrcadlu a rtěnkou nebo suchým mýdlem na něj obtáhněte obrys svého obličeje. Pak by mělo být rozpoznání konkrétního tvaru snadnější.

Účesy pro oválný obličej

Oválný obličej je zřejmě nejčastějším a nejuniverzálnějším typem obličeje. Je symetrický, zhruba 1,5 krát delší než široký. Čelo a čelisti jsou téměř stejně široké. Brada je zaoblená. Dominantou bývají lícní kosti. V oblasti spánků bývá oválný obličej mírně zúžený.

Majitelky tohoto typu obličeje mohou jásat. Hodí se k němu většina účesů a tak je z čeho vybírat. Prakticky neexistují žádné „zakázané“ střihy, které by vám uškodily. Snad jediným tabu je pěšinka uprostřed a rovné vlasy, které obličej zbytečně zužují a prodlužují. Nedoporučuje se ani rovná ofina.

Nebojte se účesů, které nezasahují do tváře a nijak ji nezakrývají, nechte svůj krásně symetrický obličej vyniknout. Vhodné jsou účesy v jakékoliv délce. Přehnaný objem, velké lokny nebo výrazná ofina do čela spíše škodí.

Inspirujte se celebritami s oválným typem obličeje: Kate Hudson, Jessica Alba, Uma Thurman, Catherine Zeta-Jones, Lindsey Lohan

Účesy pro kulatý obličej

Kulatý obličej patří k těm méně běžným typům obličeje, proto za něj buďte rády, máte jedinečnou příležitost vyniknout v davu! Proto by byla škoda ji promarnit špatnou volbou účesu. Kulatý obličej se vyznačuje přibližně stejnou délkou a šířkou. Nejširší bývá v oblasti lícních kostí. Čelo je poměrně nízké, tváře plné, brada kulatá.

Hlavním cílem při výběru vhodného střihu vlasů pro kulatý obličej je opticky jej zúžit. Vyhněte se proto vrstvení vlasů kolem obličeje, objemným účesům a symetrickým krátkým střihům. Vhodné jsou účesy rovné, dlouhé nebo polodlouhé. Nebojte se ani střihů zasahujících do obličeje, pár pramínků v obličeji jej opticky zúží. Pokud máte rády objem, vsaďte na účes objemný kolem brady. Pozor ale na účesy končící v této oblasti. Vlasy nenoste ani sčesané do culíku – všechnu pozornost přitáhnou ke tvaru vašeho obličeje.Inspirujte se celebritami s kulatým typem obličeje: Mila Kunis, Cameron Diaz, Kirsten Dunst, Gerri Halliwell, Fergie

Účesy pro hranatý obličej

Hranatý, nebo čtvercový obličej poznáme podle zhruba stejné šířky čela a čelisti. Stejně jako obličeje kulaté mají ty čtvercové docela široké tváře a čelo, na rozdíl od nich se však vyznačují výraznými ostrými rysy. S tímto typem obličeje se setkáme například na přehlídkových molech – u modelek bývá vyhledáván právě díky jeho výraznosti. Vhodným účesem tyto rysy zmírníme a dodáme tak hranatému obličeji jemnější linie.

Vhodné jsou asymetrické účesy a pěšinka na boku hlavy, jemné kudrliny či vlnky. Vlasy mohou zasahovat do obličeje a žádoucí je překrytí uší. Naopak nevhodné jsou rovné, vertikální linie vlasů a symetrické střihy rozdělené v polovině, které naopak hranatost vaší tváře zvýrazňují. Taktéž se vyhněte rovné ofině a zvolte raději šikmo střiženou. Vhodný je objem, například postupně sestříhaný účes končící na úrovni ramen je pro vás dobrou volbou.

Inspirujte se celebritami s oválným typem obličeje: Angelina Jolie, Lucy Liu, Gwyneth Paltrow, Rihanna, Paulina Porizkova

Účesy pro srdcovitý obličej

Srdcovitý nebo také srdcový obličej je poměrně vzácný, proto buďte hrdá, pokud jste jeho šťastnou majitelkou. Pro srdcový obličej je typické velké, široké čelo, širší líce a výrazně se zužující čelisti.

 

Ženy s tímto tvarem obličeje dělají obvykle tu chybu, že si zkoušejí své vysoké čelo skrýt za ofinou. Ta ho ovšem naopak ještě zvýrazní, stejně jako krátké, objemné účesy. Cílem je zvolit střih takový, aby zamaskoval objemnost vrchní části hlavy a dodal jí té spodní. Nebojte se vrstvených účesů. Postupně sestříhané konečky dodají obličeji objem v oblasti brady, což je pro „srdcařky“ velmi žádoucí. Trvalá či jinak zvlněný účes je také vhodnou volbou, pokud není delší než po ramena, nebo příliš objemný. Vyhněte se vysokým účesům a pěšince uprostřed, která opticky rozšiřuje čelo.

Inspirujte se celebritami se srdcovým typem obličeje: Christina Ricci, Meg Ryan, Lisa Kudrow, Naomi Campbell

Účesy pro obdélníkový obličej

Obdélníkový obličej rozpoznáme od oválného tak, že líce nejsou tak výrazné a obličej má protáhlejší charakter. Čelisti jsou pak spíše podobné hranatým obličejům. Majitelky tohoto typu obličeje mají však podobně volnou ruku, co se volby účesu týče a mohou si dovolit i extravagantnější střihy.

Sarah Jessica Parker

Nejlepší volbou je asymetrická ofina do čela a délka vlasů po ramena, s konečky stočenými směrem od obličeje ven. Nemusíte se bát ani vln a kudrn, objem je u vašeho tvaru obličeje žádaný. Vyhněte se účesům, které obličej opticky prodlužují, tedy pěšince na střed a rovným, dlouhým vlasům ve stejné délce. Ze stejného důvodu se vyvarujte i účesů objemných na vrchu hlavy.

Inspirujte se celebritami s obdélníkovým typem obličeje: Kristen Stewart, Angie Everhart, Sarah Jessica Parker, Lucy Liu, Olivia Wilde

Účesy pro trojúhelníkový obličej

Trojúhelníkovitý typ obličeje je rovněž vzácný a zároveň dobře rozpoznatelný. Jedná se vlastně o opak obličeje srdcového. Vrchní část obličeje (čelo, líce) je poměrně úzká, kdežto čelisti jsou mohutné a široké. Účelem účesu ideálního pro tento typ obličeje by mělo být vytvoření objemu v horní části hlavy a zjemnění ostrých rysů čelistí a brady.

Ali Larter

Rovná ofina se rozhodně nedoporučuje pro žádnou délku vlasů, protože opticky zkracuje vaše již tak nízké čelo. Šikmá ofina vám naopak prospěje a oživí váš obličej. Vhodné jsou střapaté účesy a postupné sestříhání konečků. Pěšinku češeme uprostřed. Nejvhodnější délka střihu je po ramena, naopak nejméně vhodná po bradu. V oblasti brady vlasy nevytáčíme ven, přidaly by na objemu.Inspirujte se celebritami s obdélníkovým typem obličeje: Jennifer Aniston, Jodie Foster, Kate Moss, Billie Piper, Ali Larter

Foto: Millionlooks.com, ouchpress.com, probeauty.cz

Autor:
Publikováno: 2. 6. 2013 00:00 Nahlásit obsah