Teče vám z kohoutku tvrdá voda? Pozor, je to pohroma pro vaše vlasy

Teče vám z kohoutku tvrdá voda? Pozor, je to pohroma pro vaše vlasy Zdroj: Shutterstock.com

Většině z nás teče doma z kohoutku tvrdá, nebo středně tvrdá voda. A právě tento typ vody může být obrovskou pohromou pro naše vlasy. Tvrdá vody je vysušuje, vlasy po ní navíc zůstávají zplihlé a bez lesku. Jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Udělejte test tvrdosti vody

Tvrdá voda obsahuje vysoký podíl minerálů, a to hlavně vápníku a hořčíku. Zkuste si doma udělat test tvrdosti vody. Pokud vám vyjde pH kolem 7, jde o čistou vodu. Pokud se ale pH pohybuje nad 8,5, jde už o vodu tvrdou. Pití tvrdé vody nepředstavuje pro lidské zdraví žádná rizika – naopak si díky ní doplníte zásoby minerálních látek. Ovšem velkou pohromou může být pro vaše vlasy.

Zdroj: Shutterstock.com

Mytí vlasů tvrdou vodou: Kde je problém?

Že si vlasy umýváte tvrdou vodou poznáte hlavně tak, že vám šampon málo pění, ovšem velmi snadno se z vlasů oplachuje. Abyste si tak vlasy dokonale umyla, musíte použití šamponu několikrát zopakovat.

Jelikož se pH vlasů a pokožky hlavy pohybuje v rozmezí 4,5 až 5,5 a tvrdá voda má pH 8,5 a výše, dochází k nerovnováze, kvůli které se otevírají vlasové šupinky. V důsledku toho, že vlasová kutikula už není hladká a uzavřená, vlasy začnou dělat pořádnou neplechu.

Vlasy jsou matné, vysušené, tvrdé, nepoddajné. A také mají bohužel sklon k třepení a vypadávání. Tvrdá voda přitom neškodí jenom vlasům, ale i pokožce hlavy. Ta má následně sklon k vysušování a šupinatění.

Tip: Dejte si pozor také na teplotu vody, kterou si vlasy umýváte. Minerály obsažené ve studené vody se totiž snadněji usadí na povrchu vlasu. Kvůli tomu vlasy ztrácejí svůj přirozený lesk a pevnost. Vlasy si proto umývejte vodou, která má tělovou teplotu (36-37 stupňů Celsia). Bude to šetrnější i k pokožce hlavy.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak si tedy vlasy mýt, aby neutrpěly újmu?

S tím, že vám doma teče z kohoutku tvrdá voda, v zásadě nic neuděláte. Ovšem v případě mytí vlasů tvrdou vodou můžete přijmout několik opatření. Věřte, že se vám za to vaše vlasy odmění. Jak tedy při mytí tvrdou vodou dosáhnout pevnějších, poddajnějších a lesklejších vlasů?

  • Nainstalujte si v koupelně sprchový filtr, který zásadním způsobem sníží tvrdost vody.
  • Myjte si vlasy pouze hydratačním šamponem, který jim dodá potřebnou vlhkost. Poté použijte kondicionér a vlasy opět opláchněte.
  • Na závěr každého mytí si své vlasy opláchněte jablečným octem. Tento zázrak odstraní z vlasů nánosy minerálů, obnoví jejich lesk a zpevní je. Díky jablečnému octu se také zbavíte lupů a vlasy se vám budou lépe vyčesávat. Látky obsažené v jablečném octu rovněž zamezí vypadávání vlasů a třepení konečků.
Autor:
Publikováno: 12. 9. 2018 13:07 Nahlásit obsah
Loading...