13 meme obrázků, které byste měli znát

13 meme obrázků, které byste měli znát

Víte, co je to meme? To jsou všechny ty vtipné obrázky, které se neustále objevují všude na internetu. Každý už je někdy někde viděl. Ale umíte je používat a víte, co vlastně znamenají?

Co je to meme?

Meme je fenomén, kterému se v internetovém prostředí téměř nevyhneme. Meme se šíří prostřednictvím e-mailu, sociálních sítí, diskusních fór a dalších stránek, kde dochází ke komunikaci internetových uživatelů. Je to cokoliv, co se touto formou dostane do širšího povědomí lidí, kteří meme dále komentují, mluví o něm a šíří jej mezi své známé. Meme může být obrázek, fotka, video nebo animace, ale dokonce i jednotlivé slovo nebo fráze, které se začnou objevovat a šířit na internetu. Memů je hojně využíváno v marketingu, typickým příkladem jsou tzv. virální videa.

Rozzuřený obličej

Tento jednoduše nakreslený naštvaný obličej je ve světě známý jako "rage face" či "rage guy", ale v našich končinách jej známe spíše pod názvem „fffffffuuuuu“ (s libovolným počtem „f“ a „u“). Zkratka FU v angličtině značí dvě slova nelichotivého významu: „fuck you“. Rage face neboli naštvaný obličej se internetem šíří od roku 2008 a používá se k vyjádření naštvání nad nějakou situací, nejčastěji z běžného života. Tento meme dal později vzniknout dalším obličejům a postavičkám nakresleném v podobném stylu, které souhrnně označujeme jako „rage comics“. Tyto obličejíky se mohou objevovat jak odděleně, tak jako součást komiksového příběhu. Některé z nich se staly neméně slavné a také si je v tomto článku představíme.

 

Philosoraptor

Philosoraptor neboli „raptor filozof“ se na internetu objevuje od roku 2009 a původně se tento obrázek tisknul na trička. Jeho současný význam a podobu mu však dali až internetoví uživatelé. Philosoraptor je kresba dinosaura zachyceného s „rukou“ pod hlavou tak, že vypadá, jakoby hluboce přemýšlel nad nějakou filozofickou otázkou. Nejčastěji je tento obrázek doplněn dvěma větami umístěnými nahoře a dole (myšlenka a závěr), které se mění. Většinou raptor filozof „hloubá“ nad absurdními a vtipnými věcmi. O popularitě memu u nás svědčí i to, že vzniká i v češtině.

Trollface

Trollface je dalším z řady tzv. „rage comics“ obličejíků. Na jeho tváři se blýská škodolibý úsměv a má symbolizovat internetového trolla. To je člověk, který úmyslně vyvolává v internetových diskusích rozepře a hádky svými nemístnými komentáři a považuje to za skvělou zábavu. Meme se používá v podobném významu, žádná škodolibost se bez něj neobejde.

Povýšený Wonka

Jedná se o záběr z filmu Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971), na němž se pan Wonka usmívá a tváří se, že naslouchá, ale spolu s nadepsanými frázemi, které se stejně jako u Philosoraptora mění, dostává jeho výraz velmi ironický nádech. Tento meme je nejlepší použít, když chcete utnout něčí nezajímavé, poučující nebo vychloubavé tlachání.

Not bad!

Další slavný meme ze série rage comics. Asi každý pozná, kdo mu stál předlohou – sám americký prezient Barrack Obama. Jeho uznalý výraz většinou doplňuje ještě nápis „not bad“. Česky bychom tam mohli vepsat například „to není špatné“. Tento meme má pozitivní význam a používá se hlavně v diskusích k vyjádření uznání, když se něco povedlo, nebo když něco dopadlo nad očekávání dobře.Winter is coming

„Winter is coming“, v překladu „zima se blíží“ je motto rodu Starků ze Zimohradu ze série fantasy knih Píseň ledu a ohně, zpracované do populárního seriálu Hra o trůny. Na tomto memu je zobrazena seriálová scéna s Nedem Starkem a nápis, „Připravte se, _____ se blíží“. Místo zimy se vždy blíží jiná „pohroma“. Tento meme se používá hlavně, když se očekává bouřlivý nápor příspěvků nebo reakcí na určité téma. Klasickým příkladem je Facebook a první sníh, kdy si každý píše status: „Sněží!“

"Připravte se, statusy o počasí se blíží."

Me gusta

Opět zástupce z řady rage comics memů, který má tentokrát (ve světě angličtiny poněkud netypicky) španělský název. „Me gusta“ v překladu znamená „to se mi líbí“. Tento šklebící se obličej se používá v reakci na něco absurdního či perverzního, co se dotyčnému prostě líbí.

"Tahle židle stojí za prd. - Jé, ona má páčku?"

Grumpy cat

Grumpy cat (česky „nevrlá kočka“) je přezdívka kočky s naštvaným výrazem způsobeným genetickou poruchou. Grumpy cat se díky internetu proslavila po celém světě a stala se tak memem. Její fotografie doplněná vtipnou hláškou nebo slovem „no“ („ne“) slouží k vyjádření pohrdání a odmítnutí. Grumpy cat v očích internetových vtipálků nesnáší jakoukoliv zábavu a všechno pozitivní a veselé.

 "Jednou jsem se dobře bavila. Bylo to příšerné."

Facepalm

Tento podivný název v překladu znamená doslova „tvář-dlaň“ a značí tak gesto plácnutí dlaní do čela, které používáme, když nás někdo (nebo my sami) zaskočí a rozhořčí svou momentální nevědomostí, nelogickým jednáním, nebo výpadkem paměti. Místo jakéhokoli vysvětlování tak stačí použít tento meme (nebo dokonce jen samotné slovo „facepalm“), aby dotyčnému došlo, že je vedle jak ta jedle. Na fotce je vyobrazen kapitán Pickard ze slavného sci-fi seriálu Star Trek předvádějící ukázkový „facepalm“.

Navěky sám

Rage comics obličej ve tvaru brambory se smutným výrazem ve tváři je známý jako „forever alone“ („navěky sám“). Jak už jeh název i výraz vypovídají, používá se k vyjádření samoty nebo zklamání životem.

Opilé miminko

Tato roztomilá fotografie má všechny předpoklady pro to, aby se stala memem. Zobrazuje batole sedící za stolem, na kterém je půllitr piva a jeho výraz i gesto připomíná podnapilého štamgasta snažícího se všem okolo něco důležitého vysvětlit. Většinou fotku doprovází typické dva řádky textu, zpravidla nějakého peprně „dospěláckého“.

"Jestli dokážou dostat člověka na Měsíc, proč nedokážou dostat pivo do cecíku?"

Fry si není jistý...

Znáte animovaný seriál Futurama? Jednou z jeho hlavních postav je Fry, který je hlavním aktérem tohoto memu. „Nejistý Fry“ vyjadřuje zmatení nad nějakou situací, například když není jasné, zda někdo na internetu mluví vážně, nebo je ironický.

 „Nejsem si jistý, jestli si ty křičící děti venku hrají... nebo je někdo vraždí.“

Ale neříkej!

A na závěr opět jeden rage comics. Možná poznáte, že zjednodušený obrázek znázorňuje Nicolase Cage. Tento meme je velice ironický a používá se tehdy, když vám někdo sdělí něco, co je nad slunce jasné, případně položí hloupou a zbytečnou otázku. Meme je doprovázen většinou nápisem „you don't say“ (česky „ale neříkej“ nebo „no nekecej“).

 "Všichni moji přátelé mají letos narozeniny♥" "Neříkej!"

Znali jste význam všech memů? Používáte je? Který meme je váš nejoblíbenější a který vám v našem článku chybí? Podělte se v komentářích!

Foto: knowyourmeme.com, ragetoons.com, memecomics.cz, funnyjunk.com, lazygamer.net, meme-pictures.feedio.net

Autor:
Publikováno: 12. 11. 2013 20:32 Nahlásit obsah