Advent už klepe na dveře. Jak se na něj připravit?

Advent už klepe na dveře. Jak se na něj připravit?

Čtyři neděle před Štědrým dnem začíná advent. Mnoho z nás proto v neděli 2. prosince zapálí první svíčku na adventním věnci. Jak se ovšem na adventní dobu s předstihem připravit?

Součástí adventní výzdoby není pouze věnec se čtyřmi svíčkami, domov si můžete zkrášlit dalšími adventními dekoracemi jako třeba svícnem, který lze vyrobit na podobném principu jako adventní věnec, andělíčky vystřiženými z papíru, které si nalepíte za okno, nebo vlastnoručně vyrobeným ubrusem s vánočními motivy. Když budete mít dostatek fantazie a zručnosti, můžete si taky vlastnoručně vyrobit adventní kalendář.

Adventní věnec z chvojí, perníku i keramiky

Adventní věnec má zpravidla podobu kulatého věnce pokrytého chvojím a ozdobeného čtyřmi svíčkami podle počtu adventních nedělí. Každou adventní neděli se postupně zapaluje další svíčka. Podle tradice vždy proti směru hodinových ručiček. Adventním věncem si můžete ozdobit vchodové dveře nebo jej umístit na svátečně prostřený stůl. Pro zajímavost, naši předkové adventní věnec zavěšovali ke stropu, a to na čtyřech stuhách, které u stropu navzájem propojili.

Adventní věnec nemusí být vyrobený pouze z čistě přírodních materiálů. V obchodech si můžete koupit třeba věnec z keramiky. Kdo má odvahu, může si jej vyrobit sám z keramické hlíny. Adventní věnec lze ovšem vymodelovat také z vizovického pečiva nebo upéct z perníku.

Vykouzlete si vlastní adventní věnec

A jak adventní věnec vyrobit? Zkuste se inspirovat naším návodem. Na výrobu věnce budete potřebovat slaměný nebo polystyrenový korpus ve tvaru věnce, čtyři svíčky, čtyři kovové držáky na svíčky s hrotem, tenký vázací drát a chvojí. Jako dekoraci použijte mašličky, jutovou stuhu, šišky, skořápky ořechů, sušené jeřabiny a šípky, kusovou skořici, badyán, sušené plátky citronu a pomeranče nebo umělé jmelí.

Pomocí zahradnických nůžek z chvojí nastříhejte osm až deset centimetrů dlouhé větvičky. První řadu větviček přiložte na korpus ze slámy či polystyrenu, spodní část větviček oviňte tenkým drátkem. Poté přiložte další řadu větviček, a to tak, aby překrývaly zejména spodní část první řady větviček. Opět převažte tenkým drátkem. Tento postup opakujte do té doby, dokud nebude korpus věnce zcela zakrytý.

Do věnce poté zapíchněte čtyři stojánky s hrotem, na něž umístěte svíčky. Případně můžete použít čtyři hřebíky, které skrz věnec zapíchněte z jeho spodní části. Svíčky umístěte buď tradičně na čtyři strany, nebo moderněji všechny vedle sebe. Lepidlem typu herkules nebo tavnou pistolí se silikonovým lepidlem nakonec na větve věnce připevněte další dekorační prvky, třeba jutovou stuhu, sušené plátky citronu a pomeranče a kusovou skořici.

Barevnost svíček a ostatních ozdob záleží na vašem vkusu. Měli byste se ale držet základního pravidla – nemíchat víc než tři barvy. Ideální je, když barvy adventního věnce vychází z jednoho základu a jenom postupně přechází do jiného odstínu. A jaké jsou tradiční barvy adventního věnce? Především červená, fialová, zlatá, zelená, oranžová a přírodní hnědá.

Adventní kalendář: Návrat do dětských let

Proč byste si nemohli zpříjemnit dny zbývající do příchodu Štědrého večera? Vlastnoručně si vyrobte adventní kalendář! Podle tradice adventní kalendář neobsahuje celou adventní dobu, začíná vždy 1. prosincem a končí 24. prosince. Pro každý z 24 dní by v něm mělo být připraveno nějaké drobné překvapení.

Pokud pro vás nejsou to pravé ořechové adventní kalendáře s motivem Santa Clause nebo disneyovských postaviček, které jsou běžně k dostání v supermarketech a hypermarketech, můžete dát prostor vlastní šikovnosti a kreativitě. Šikovnější z vás mohou adventní kalendář upéct, a to třeba z perníkového těsta. V nápadech se prostě meze nekladou.

Autor:
Publikováno: 11. 11. 2012 22:34 Nahlásit obsah