Květinářská maturita

Květinářská maturita

Pro všechny, kteří se snaží zkrášlit svůj příbytek rostlinkami všeho druhu a ty stále vytrvale žloutnu, schnou a odmítají tvořit onen okrasný prvek.

Už to déle nemůžu vydržet, musím se přiznat! Jsem vrah! Nebo spíše vražedkyně a to každé rostliny, která se mi dostane do rukou. Neberte to špatně, já bych se ráda o tu krásu starala, a také starám. Ale bohužel se vždy stane nějaká chyba v matrixu a květina velmi brzy odchází do věčných lovišť.

Jednoho jsem však při svém windowshoppingu (rozuměj okukování výloh), zavítala až do Ikei. A tu mě v oddělení květin naprosto uchvátil drobeček nesoucí název Dracaena. Jelikož byla krásně zelená a vypadala velmi živě a zdravě, zašla jsem se optat prodavače, co takový stav obnáší za starosti. Bylo mi řečeno, že nic mimořádného, pouze dostatek světla a častou zálivku.

A tak jsem si řekla, že to zkusím. Milou květinu šoupla do Ikea tašky a pelášila k pultu. Jako ten necennější poklad jsem ji pak střežila celou cestu šalinou až domů. Tam jsem hned sedla k internetu a mé zděšení nebralo konce. "Dracaena potřebuje neustále vlhkou půdu, nesnáší sucho, je třeba ji kropit, hnojit, přesazovat, slunce akorát, ani málo ani moc.... " Tohle, že má být ta nenáročná kytička? Milou kytku jsem tedy ubytovala na kraji svého stolu, zalívám když vypadá, že je suchá. Občas ji strčím pod sprchu a následně na balkon. A světe div se! Ona nejen, že roste ale je stále zelenější a krásnější!

Přítel, který byl obeznámen s mým vražedným přístupem ke květinám se rozhodl, že mi můj úspěch zřejmě nepřeje, neboť jsem asi o měsíc později dostala k narozeninám gerberu v květináči. Opět jsem žhavila internet abych si o mé nové krásce něco přečetla. Zrovna byla v plném květu a proto mě velmi nemile překvapily příspěvky (ne)šťastných majitelů podobných krasavic, kdy si stěžovaly, že gerbery kvetla jen když ji koupily, pak již nevykvetla a postupně odumírala. Popřípadě přežila léto a odešla spolu s ním.

Vzhledem k tomu, že jedna gerbera mýma rukama již prošla a teď odpočívá, pán bůh dej ji věčnou slávu, na kompostě, pomalu jsem dávala sbohem i její následnici. Ale aby přítel neřekl, že jsem se ani nesnažila, hned druhý den jsem běžela koupit mističku pod květináč a jala se milou gerberu opečovávat. Vážení a milí, gerbera nejen, že mi neumřela ale dokonce již ukázala dvě krásná nová poupata a spoustu nových lístků! Nevím co se stalo, zda mě kytky začaly mít rády, či se chyba v matrixu spravila, ale moje kytky kypí zdravím a sílou. Dokonce jsem oživila i kytku spolubydlící.

Tímto tedy prohlašuji zahrádkářskou maturitu za úspěšnou a pro ty z vás, které mají stejné problémy jako spousta jiných majitelů Gerber, přidávám mé "znalecké rady", jak na to.

  • Gerbeře naspod květináčku s otvory dejte drenáž,
  • zalévejte pouze do mističky,
  • přes léto zalévejte každý den, 
  • mějte gerberu na slunném a světlém místě
  • na zimu omezte zálivku, přihnojte a postavte na chladněj
.

Publikováno: 2. 10. 2012 20:53 Nahlásit obsah