Retro hračky: Vzpomínáte?

Retro hračky: Vzpomínáte?

Vzpomenete si ještě na hračky svého mládí? Měli jste doma sbírku mončičáků, sbírali jste céčka nebo jste dlouhé hodiny pařili na ruských elektronických hrách? Pojďte si s námi některé z těchto retro hraček blíže připomenout.

Nesmrtelný Igráček

Také jste doma určitě měli (nebo ještě máte) Igráčka, tedy malého plastového panáčka představujícího nejrůznější profese, a to třeba kosmonauta, kuchaře, zedníka, hasiče nebo zdravotní sestru. Tato hračka byla populární hlavně v zemích východního bloku, kde nebyly k dostání originální postavičky Playmobil, které se před rokem 1989 vyráběly v západním Německu.

Pro zajímavost, Igráčci v současné době zažívají výrazný comeback. Tohoto plastového panáčka totiž na hračkářský trh v roce 2010 znovu uvedla česká firma Efko. Novodobý Igráček si však prošel menší proměnou. V obličeji mu například přibyl vystouplý nos, má otočná zápěstí, pevnější konstrukci a některým Igráčkům také přibyly brýle či bradka. V loňském roce navíc firma Efko začala vyrábět holčičí kolekci Igráčků, a to ve stylu Hello Kitty.

 

Ruské elektronické hry do ruky

Taky jste doma měli legendární hru do ruky Jen počkej! (Nu pogodi!) od sovětské firmy Elektronika? Pro ty zapomnětlivé – podstatou této hry bylo chytat vajíčka, která vypouští zajíc.

Pokud si chcete nostalgicky zavzpomínat, zkuste zapátrat doma na půdě, možná že narazíte i na další ruské hry do ruky. A to třeba na rybolov, vesmírný let, myšáka Mickeyho, Pepka Námořníka, hokej nebo vesmírné objevovatele.

Plyšový mončičák

Měli jste doma modrého, žlutého, růžového, bílého, hnědého či černého mončičáka? A který z nich byl ten váš nejoblíbenější? Určitě si vzpomínáte na to, že toto krásné, druhově neurčitelné plyšové zvířátko mělo dětský obličej a velké oči a uši a že některé druhy mončičáků (možná právě ten váš) si dokázaly cumlat i palec.

Kolébkou mončičáků ovšem nebylo – jak byste se mnozí mohli marně domnívat – Československo, ale Japonsko. Tato hračka, která zde spatřila světlo světa v roce 1974, byla v originále nazývána jako Monchhichi. Francouzi zase mají Kikiho a ve Velké Británii to je Chic-a-boo. Pokud byste chtěli navštívit muzeum mončičáků, zajeďte si právě do Japonska.

 

Plastová céčka

Plastová céčka, o kterých zpíval i Michal David, se stala doslova fenoménem 80. let minulého století. Kdo tehdy nesbíral céčka, prostě nebyl in. Tyto plastové výlisky, jež byly původně určeny jako součást závěsů do oken a dveří, si mezi sebou děti (a mnohdy i dospělí) měnili a často s nimi hráli i čáru, tedy notoricky známou „hazardní“ hru.

Céčka se nejprve vyráběla ve tvaru písmene C, později přibyla písmena S, E a G a také paragraf. K dostání přitom byla v nejrůznějších barvách, průhlednosti či perleťových efektech.

 

Retro stavebnice

Děravý plech, šroubky a matičky, to byla stavebnice Merkur, z níž jste si mohli postavit cokoli, co jste chtěli. Další oblíbenou stavebnicí byla i Seva, z níž jste si třeba takové auto mohli postavit daleko jednodušeji než z Merkuru. Možná, že jste doma měli taky stavebnici Blok, z níž se zase výborně stavěly nejrůznější domečky.

Zvláště ženské pokolení si určitě vzpomíná také na stavebnicové mozaiky. V tomto případě se z jednotlivých barevných dílků na šedou čtvercovou mřížku skládaly (podle předloh nebo i vlastní fantazie) nejrůznější obrázky. I když to byla děsná piplačka, stálo to za to.

 

Foto: aaahrackarna.cz, crestcom.cz, handheldempire.com, sashe.sk, webareal.sk, svet-stavebnice.cz

Autor:
Publikováno: 11. 1. 2013 00:33 Nahlásit obsah