Také vám vždy vrtalo hlavou, proč jsou v okýnkách v letadlech díry? Už to víme!

Také vám vždy vrtalo hlavou, proč jsou v okýnkách v letadlech díry? Už to víme! Zdroj: businessinsider.com

Pokud jste už absolvovali cestu letadlem, potom jste si možná povšimli, že u spodního lemu okénka se nachází malá dírka. Nemusíte mít strach, nejedná se o závadu ale o pečlivě promyšlený závěr. Jak to s dírou v okénku vlastně je?

Věřte, že tento problém vrtal hlavou nejednomu cestujícímu. Proč tam vlastně onen otvor je? Není to náhodou nějaká závada? My jsme se na okýnka v letadle podívali blíže a už víme, jak to s nimi je doopravdy.

Zajímavá jsou už samotná okna v letadle. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč v žádném letadle nemají hranatá okna? Na důvod, proč tomu tak je, se přišlo poněkud nepěkným a především tragickým způsobem. Potom, co spadlo několik letadel jedné z prvních společností, která nabízela hromadnou přepravu cestujících, se zjistilo, že pád byl zapříčiněn právě hranatými okny. Ta způsobovala, že okolí kolem oken začalo praskat.

Zdroj: i.kinja-img.com

A nyní už k tomu nejdůležitějšímu. Okno v letadle, jak asi tušíte, je tvořeno z několika vrstev. Onen otvor pak plní funkce bezpečnostního ventilu, prostřednictvím kterého je možné vyrovnávat tlak a zároveň „odčerpávat“ vlhkost mezi jednotlivými vrstvami. Pokud by zde nebyl, působil by na vás vyšší tlak a navíc byste si neužili skvělý výhled – okno by bylo zamlžené.

Cestujete rádi letadlem či se tohoto cestování děsíte? Napište nám do komentářů.

Autor:
Publikováno: 25. 4. 2017 10:49 Nahlásit obsah