Žena se zúčastnila zajímavého experimentu. O co šlo?

Žena se zúčastnila zajímavého experimentu. O co šlo? Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/

Jak asi tušíte, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je pro naše zdraví i psychiku nezbytný. Přesto však si možná nedokážeme úplně představit, jak se například jeho nedostatek může na našem těle odrazit. Tento experiment vám to názorně předvede.

Sarah Chlamers je 46 let a žije ve velké Británii. Právě ona byla vybrána pro experiment, jehož cílem bylo zhodnocení vlivu délky spánku na naše zdraví.

Samozřejmě, každý z nás funguje trochu jinak a co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Je však udáváno, že ideální délka spánku u dospělého člověka by se měla pohybovat kolem 8 hodin. V případě, že dlouhodoběji spíme méně, odrazí se to na našem zdraví, psychické pohodě i vzhledu.

Ještě před samotným startem experimentu vědci zkontrolovali, v jakém stavu je pleť Sarah. Poté započalo první stádium. Během toho spala Sarah týden maximálně 4 hodiny denně. Potvrdila, že se necítila nijak zvlášť unavená, ale taky ne odpočatá. Často už během odpoledne měla stavy, kdy se cítila, jako po kocovině.

Během druhé fáze spala celý týden maximálně 6 hodin denně. Už po dvou dnech zaznamenala první změny – během dne jí docházela energie, byla neustále hladová, měla chutě na sladké a velmi snadno vybuchla. Změny také odhalil obličejový scan – ten ukázal, že Sarah se zdvojnásobila velikost pórů a došlo k nárůstu začervenání kůže a tvorbě pupínků.

Sarah po šesti hodinách spánku

ZDROJ: http://www.dailymail.co.uk

„Během této doby jsem si připadala daleko starší. Pod očima jsem měla temné kruhy, má pleť byla bez barvy a svoje póry jsem viděla už z dálky. Vrcholem byly ale pupínky, které se začaly objevovat na bradě. Navíc jsem byla stále unavená a vše mě okamžitě rozčílilo.“

Ve třetí fázi se Sarah navrátila ke svému obvyklému spánkovému režimu – minimálně 8 hodin. Pozitivní výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Už během prvního týdne zmizely veškeré problémy s pletí a i samotná Sarah se cítila méně podrážděná a více v pohodě.

Sarah po osmi hodinách spánku

ZDROJ: http://www.dailymail.co.uk

Jak je vidět, experiment prokázal, že dlouhodobý nedostatek spánku může vést k vážným zdravotním problémům. Jedním z jeho důsledků byl zvýšený pocit hladu a chutě – z toho vychází, že lidé, kteří se potýkají s obezitou nebo se snaží zhubnout, by měli dbát na dostatečnou dobu spánku. Dalším projevem je zhoršení stavu pleti – nedostatek spánku představuje pro tělo stres, díky kterému je náš imunitní systém náchylnější k infekcím.

A jak dlouhý spánek potřebujete vy? Napište nám vaše názory i zkušenosti do komentářů.

Autor:
Publikováno: 24. 9. 2016 20:13 Nahlásit obsah