7 mýtů o zubech, kterým jste doteď věřili

7 mýtů o zubech, kterým jste doteď věřili Zdroj: shutterstock.com

Kolem zubů a zubní hygieny panuje spousta mýtů. Chvíli vám tvrdí, že musíte používat tvrdý kartáček, jinde se zase dočtete, že nejlepší je ten měkký. Rozhodli jsme se podívat některým zubním mýtům na zoubek a zjistit, jak to s nimi doopravdy je.

Největším zlem pro zuby je cukr

Už od mala nám rodiče říkají, abychom nejedli sladké, nebo si zkazíme zuby. Pravdou ovšem je, že ve své podstatě není nebezpečný onen cukr ale bakterie, které produkují škodlivé kyseliny. Potraviny pro tyto bakterie jsou sacharidy, jejichž zbytky se mezi zuby usazují. Do sacharidů spadají nejen všechny sladkosti, ale i ovoce, obiloviny atd.

Nastávající maminky by neměly chodit k zubaři

Mnoho žen se během těhotenství zubaři vyhýbá obloukem a přijímá jako fakt, že požehnaný stav odnesou především její zuby. Pravdou ovšem je, že i během těhotenství by žena měla zubaře alespoň dvakrát navštívit. Po konzultaci s lékařem je navíc možné i použít některá moderní anestetika, která je možné použít i během těhotenství bez rizik.

Při čištění musíte používat pouze tvrdý kartáček

Ve skutečnosti můžete bez problémů využívat i měkký kartáček. Mnozí stomatologové ho navíc doporučují jako mnohem vhodnější a k zubům šetrnější.

Zdroj: shutterstock.com

Po jídle je třeba použít párátko

Doufejme, že tento mýt patří již na smetiště historie. Mnohem lepší variantou je používat zubní nit, která vám na rozdíl od párátka nenaruší dásně a sklovinu.

Čím častěji si zuby vyčistíte, tím budou zdravější

Příliš častým čištěním zubů si můžete poškodit sklovinu. Pokud máte potřebu si zuby mezi ranním a večerním čištěním vyčistit, využívejte ústní vodu.

Všechny moudré zuby musí ven

Pokud se vám moudrý zub bez problémů vejde mezi ostatní zuby a nezpůsobuje žádné potíže, není důvod, proč ho trhat.

Zdroj: shutterstock.com

Zuby byste si měli čistit až po snídani

Většina zubních lékařů se shoduje v tom, že mnohem lepší je čistit si zuby už před snídaní. Důvodem je, že během noci se vám v ústech hromadí bakterie a zubní plak. Pokud si zuby nevyčistíte, půjdou všechny tyto škodliviny i do vašeho žaludku.

Autor:
Publikováno: 18. 5. 2017 15:39 Nahlásit obsah