7 příznaků, které vysílají nemocné ledviny. Rozhodně je neignorujte!

7 příznaků, které vysílají nemocné ledviny. Rozhodně je neignorujte! Zdroj: Shutterstock.com

Ledviny jsou párovým orgánem, který se nachází po stranách páteře v břišní dutině. Jsou tzv. filtrem krve a všechny nečistoty odchází z těla ven spolu s močí. Během dne dokáží takto profiltrovat až 200 litrů krve.

Největším nešvarem však je, že nemocné ledviny většinou nijak nebolí, ale mohou nám dávat pár nenápadných příznaků, že něco není v pořádku.

FOTO: Shutterstock.com

Otoky

Pokud vás trápí otoky lýtek, zápěstí, prstů, kotníků a jiných části těla, neměli byste to zanedbávat. Otoky většinou bývají prvním příznakem toho, že naše ledviny pracují špatně. Buď je to velkým množstvím bílkovin, které spolu s močí vylučujeme a nebo ledviny nemohou správně regulovat množství sodíku v těle.

Neustálá únava

Zdravé ledviny produkují hormon erythropoietin, který se podílí na tvorbě červených krvinek. A právě tento hormon, když vaše ledviny onemocní, může za to, že se cítíte unavení a slabí. Když ledviny nepracují správně, nedokážou produkovat takové množství hormonu, což se odrazí na tvorbě červených krvinek. A bez krvinek se nám do krve dostává jen malé množství kyslíku. Je to jeden velký začarovaný kruh.

Bolesti v oblasti ledvin

Bývá to jen zřídka, ale mohou se objevit bolesti ve střední části zad, kde se nachází ledviny. I to může být jedním z příznaků onemocnění ledvin.

FOTO: Shutterstock.com

Dušnost

Máte pocit, že se nemůžete nadechnout a lapáte po dechu? Dušnost je častým příznakem mnoha onemocnění. Právě proto se málokdy hledá příčina právě u ledviny. Příčina je stejná jako u předešlého případu, pokud má tělo málo kyslíku, zrychlí frekvenci dýchání.

Vyrážka

Důvodem, že vám na těle vyskákala svědivá vyrážka, pupínky, akné a zarudnutí, jsou opět toxiny, které se hromadí v našem těle.

Změny v moči

Nejčastějšími změnami v moči jsou:

  • problémy s močením
  • změna barvy moči - buď je příliš tmavá nebo neobvykle světlá
  • pěnivá nebo zakalená moč
  • tlak nebo bolest během močení
  • pocit močení vás budí i v noci a to více než 2x
  • krev v moči

Pachuť v ústech

Pociťujete v ústech chuť, jako kdybyste cucali nebo jedli něco železného? Kovová pachuť v ústech může být dalším příznakem, kdy ledviny volají o pomoc. Jak jsme již psali na začátku, ledviny jsou filtrem, který z našeho těla vyloučí nežádoucí látky neboli toxiny. Když ledviny nepracují, toxiny v našem těle zůstávají – odtud kovová pachuť.

Jako prevenci proti onemocnění ledvin doporučujeme:

  • méně solit
  • dodržovat pitný režim (alespoň 1,5 – 2 litry čisté neperlivé vody)
  • konzumovat více ovoce a zeleniny (jsou skvělým zdrojem antioxidantů) 

FOTO: Shutterstock.com

Autor:
Publikováno: 20. 9. 2016 21:15 Nahlásit obsah