Akné: Co na něj skutečně zabírá?

Akné: Co na něj skutečně zabírá?

Akné bohužel není jenom otázkou dospívání a období, kdy je nám náct. Mnohé trápí i dospělosti a naděje, že se jednoho dne ztratí, je s přibývajícím věkem menší. Existuje něco, čím se dá akné skutečně zlikvidovat? Nebo jsme odsouzeni k věčnému pubertálnímu obličeji?

Akné představující pár pupínků se dá ještě snést a lehce zamaskovat, existuje však spousta lidí, kteří trpí těžšími formami a sebelepší makeup jim nepomůže. Nejenom, že je trápí samotné akné, ale mohou se dostavit taky psychické problémy, které se nejčastěji projevují strachem mluvit s okolním světem nebo se zapojovat do normálního života. Než lidé s akné začnou s léčbou, měli by nejdříve zjistit příčinu, neboť léčba, která se na ni nebude vázat, nemusí být úspěšná.

Původ trávicího charakteru

Akné může mít za příčinu špatné stravování. Nespokojenost střev a žaludku se promítá do vzhledu obličeje, proto je třeba místo nejrůznějších vodiček a krémů změnit životní styl. Střevům neprospívá v prvé řadě bílé pečivo a mléčné výrobky, samozřejmě však také smažené věci a ve větším objemu sladkosti. Bílé pečivo se dá pochopitelně nejjednodušeji nahradit tmavým a kravské mléko kozím nebo ovčím, které má i spoustu jiných blahodárných účinků pro organismus. Dobře pročisťuje střeva také aloe vera nebo nejrůznější čistící čaje. Chce to prostě trochu úsilí a překonání se.

 

Hormonální příčina

Tato varianta se vyskytuje zejména u žen, neboť jich se týkají hormonální změny více než mužů, ať už závisející na menstruaci nebo změnám obvyklým v těhotenství. Na tyto problémy je teda nutné nahlížet touto cestou a uvědomit si, že hormonální léčba je sice do určité míry řešením, ale naráží na přirozený systém specifického fungování těla každé ženy. Léčba hormonální antikoncepcí sice pomáhá, ale jedná se o jakési potlačení, neboť samotná menstruace potlačuje přirozený menstruační cyklus. Sečteno podtrženo – až se antikoncepce vysadí, akné se vrátí. A častokrát s ještě větší parádou.

Roaccutane – zázračný lék nebo zkáza?

Jako poslední instance pro léčbu akné se v současné době jeví lék Roaccutane. Silné invazivní prášky podávané po dobu několika měsíců dokáží vyléčit i ty nejhorší formy do naprosto dokonalé pleti. Léky totiž pracují na principu vysoušení mazových žláz a likvidují tak prostředí pro vznik bakterií způsobujících akné. Ač je to lék skutečně zázračný a pravděpodobnost na vyléčení s malou recidivou je veliká, existuje kolem Roaccutanu mnoho pochybností. Problémové jsou hlavně nežádnoucí provázející účinky – které od nejčastějšího vysoušení pleti mohou vést až – podržte se – k sebevraždě. Ač firma vyrábějící produkt jakoukoliv souvislost se sebevraždami popírá, je pravdou, že mezi procentem mladých lidí páchajících tento konečný čin neopomenutelné množství bralo v bezprostřední blízkosti Roaccuatane. Nahrává tomu také fakt, že si pacienti stěžují na úzkosti a deprese údajně započínající v době, kdy lék začali brát.

Čemu tedy věřit? Máme se radovat, že byl konečně objeven zázračný lék na akné nebo se raději držet dál? Každopádně nás čeká ještě několik let výzkumu, než zjistíme, jestli je Roaccutane výrobkem spásy nebo cestou do pekel.

Autor:
Publikováno: 28. 11. 2012 19:17 Nahlásit obsah