Aromaterapie u porodu - dopřejte si voňavý porod!

Aromaterapie u porodu - dopřejte si voňavý porod!

Porod je pro každou ženu jedním z nezapomenutelných zážitků. Pečlivě se na příchod našeho děťátka připravujeme, ať už formou speciálních kurzů, cvičení nebo četbou odborné literatury. Vedle teoretické přípravy bychom však během porodu neměly zapomínat také na vlastní smyslové prožitky. Aromaterapie je přirozenou a bezpečnou metodou, jak si porod zpříjemnit. Dopřejte si voňavý porod a seznamte se s aromaterapií u porodu v našem článku!

Je až těžké uvěřit spojení příjemného uvolnění při aromaterapii a porodu, kdy se o relaxaci úplně hovořit nedá. Přitom aromaterapie u porodu je přirozená a bezpečná metoda, která nám může zážitek příchodu našeho miminka zpříjemnit. Nebojte se, voňavé olejíčky již nejsou ničím ojedinělým, mnoho porodních asistentek či dul běžně aromaterapii během porodu využívají a aromalampy jsou součástí vybavení nadstandardních (v některých porodnicích dokonce všech) porodních boxů.

 

Aromaterapie - léčba vůní

Pokud se připravujete na porod a o využití aromaterapie jste ještě neslyšela, je načase se o ní dozvědět více. Co je vlastně aromaterapie? Jedná se o zvláštní obor rostlinného lékařství, kdy se léčba provádí za použití esenciálních (éterických) olejů z léčivých bylin. Účinné látky olejů se sliznicemi nebo pokožkou dostávají do těla, projdou metabolismem a za několik hodin jsou opět beze zbytků vyloučeny. Během svého působení v těle také vysílají signály do mozku, tudíž působí blahodárně nejen na naše fyzické zdraví, ale také na psychickou pohodu. Správné využití éterických olejů během porodu pozitivně ovlivňuje stahy dělohy, snižuje stres, nevolnost, prohlubuje dýchání a poskytuje pocit uvolnění a zmírnění bolesti. Během porodu můžete vyzkoušet různé techniky aromaterapie (inhalace, koupel, masáž nebo zábal) a sama si zvolit, co je pro vás nejpříjemnější

 

Dopřejte si voňavý porod!

Díky aromaterapii se může porod stát příjemným voňavým prožitkem. Při výběru esenciálních olejů se však nestačí seznámit s jejich účinky, je důležité, aby vám také voněl! Vybírejte tedy pečlivě a mějte také na paměti, že u porodu nebudete sama – vybrané vůně by měly být příjemné také vašemu doprovodu při porodu a zdravotnickému personálu. Nastávající tatínek se silnou migrénou z nepříjemné vůně vám jistě porod příliš neulehčí!

Esenciální oleje je potřeba ředit pro jejich bezpečný a pozitivní účinek. Většinou se míchá esenciální olej se základním olejem (nejčastěji jojobový nebo mandlový) v poměru 1 kapka na 5 ml základního oleje. Raději řeďte více, olej lze vždy přidat. Nemícháme více jak tři druhy oleje dohromady!

V první době porodní, kdy dochází k otevírání děložního hrdla, je ideální masáž nebo teplá koupel. Zvláště, pokud ženě ještě neodtekla plodová voda, může pomoci koupel s přidáním pár kapek levandule. Pozor však, levandule není vhodná pro ženy s příliš nízkým tlakem! Během druhé doby porodní se doporučuje inhalace vonného oleje například z aromalampy anebo přikládáním namočeného obkladu. Příjemná je také masáž šíje a oblasti křížových kostí. Ve třetí době porodní pomáhá ulevit především teplý obklad na podbřišek.

Je libo levanduli nebo růži?

Esenciální olej vybírejte pečlivě – měl by nejen pomáhat, ale také vonět!

Levandule úzkolistá – pomáhá ženě uvolnit se a urychluje porod, aniž by zvyšovala intenzitu kontrakcí. Má antidepresivní a antibakteriální účinky, je také vhodná jako prevence vzniku strií.

Rozmarýn – nejčastěji se přidává do porodního masážního oleje a aplikuje se přímo na podbřišek. Stimuluje, je výborný na psychickou únavu a povzbuzuje krevní oběh.

Růžové dřevo – pročišťuje hlavu a výrazně povzbuzuje psychiku a emoce, stabilizuje nervovou soustavu.

Plody hřebíčku – používá se na konci druhé porodní doby. Má uvolňující účinky na porodní cesty, působí jako děložní tonikum a dodává ženě sílu porod přirozeně dokončit.

Majoránka – používá se při masáži zad, uvolňuje křeče.

Citrusy – uvolňují napětí a stres, pomáhají při úzkosti a nevolnosti.  

Jasmín v jojobě – jako obklad na břichu ženy podporuje stahy a vypuzení placenty, přivonění k jasmínu posiluje sebevědomí ženy.

Skořice – vyvolává děložní stahy, uvolňuje křeče a je vhodná, pokud má žena během porodu pocit chladu. Pozor, měla by se používat při velmi nízkých koncentracích, jinak může popálit pokožku.

Autor:
Publikováno: 30. 9. 2013 21:13 Nahlásit obsah