Babské rady, které mírní pylovou alergii: Šťáva z cibule nebo vazelína do nosu

Babské rady, které mírní pylovou alergii: Šťáva z cibule nebo vazelína do nosu Zdroj: Shutterstock.com

Každý třetí člověk v Česku trpí určitým druhem alergie. Nejčastější je alergie na pyl. Pokud vám také nedělají dobře pyly rozkvetlých stromů, květin nebo trav, zmírnit projevy sezonní alergie vám pomohou také některé babské rady.

Babské rady proti pylové alergii: Které pomáhají?

Máte-li alergii na pyl, měli byste ji v prvé řadě tlumit léky, které vám předepsal váš ošetřující lékař. Rovněž není od věci, když se začnete vyhýbat všemu, co vás dráždí. Během pylové sezony se proto nenacházejte v blízkosti kvetoucích stromů, květin či trav, na jejichž pyly jste alergičtí. Aby u vás měla pylová alergie mírnější průběh, obrátit se můžete také na některé babské rady. Které z nich pomáhají?

Zvyšte příjem vitaminu C

Začněte jíst více ovoce, které je bohaté na vitamin C. Každý den konzumujte citrusové plody, ale i jablka, broskve, granátová jablka nebo nektarinky. Vysoký podíl vitaminu C obsahuje také rakytník řešetlákový. Chutnat vám bude například rakytníkový sirup. I když je vitamin C pro vaše tělo lepší v přirozené formě, můžete jej rovněž užívat jako doplněk stravy. V čem tkví hlavní přínos tohoto vitaminu? Posiluje imunitní systém a pomáhá vašemu tělu, aby se s alergií na pyl lépe vypořádalo.

Zdroj: Shutterstock.com Dejte si šťávu cibule

Při pylové alergii vám pomůže také šťáva z cibule. V cibuli totiž najdete sloučeninu kvercetin, která funguje jako přírodní antihistaminikum. Snižuje tedy množství hormonu histaminu v těle, čímž zmírňuje alergické příznaky.

Jakým způsobem si šťávu z cibule připravíte? Jednu cibuli nakrájejte najemno a zasypte ji krystalovým cukrem nebo k ní přidejte pravý včelí med. Už po několika hodinách cibule pustí šťávu. Když se u vás alergie na pyl objeví, tuto šťávu konzumujte pro zmírnění příznaků po jedné čajové lžičce třikrát až pětkrát denně.

Další ovoce, zelenina, bylinky či koření, které snižují produkci histaminu

  • Kromě cibule má antihistaminické účinky i česnek, zázvor nebo křen. A to samozřejmě v čerstvém stavu.
  • Dopřejte si také alespoň jedno jablko denně.
  • Produkci histaminu při alergické reakci sníží také mátový nebo heřmánkový čaj.
  • Alergické projevy zmírní také čaj z kopřivy dvoudomé.

Zdroj: Shutterstock.com Uvařte si čaj z pískavice a mateřídoušky

Pískavice řecké seno a mateřídouška jsou úžasné bylinky, jejichž kombinace vám pomůže přečkat ve zdraví pylovou sezonu. Jednou až dvakrát denně si z těchto bylinek dopřávejte chutný čaj. Rozpustíte díky nim hlen v dutinách a snížíte překrvení své nosní sliznice.

Pomůže i lékařská vazelína nebo balzám na rty

Projevy alergie na pyl dokáže zmírnit také obyčejná lékařská vazelína. Stačí, když ji mírně vetřete do nosních dírek. Při pobytu pod širým nebem se na vazelíně usadí většina pylu, který díky tomu dále nepronikne do dýchacích cest.

Tip: Nosní dírky si při pobytu venku potírejte také balzámem na rty. Tuto praktickou pomůcku můžete mít vždy po ruce.

Jste alergičtí na pyl? Řiďte se také dalšími radami

  • V průběhu pylové sezony nevětrejte přes den.
  • Když jdete ven, vezměte si brýle a pokrývku hlavy. Zabráníte tomu, aby se vám pyl dostal do očí a do vlasů.
  • Své oči si nikdy nemněte.
  • Až se vrátíte domů, jděte se ihned vysprchovat a převlékněte se do čistého oblečení.
  • Nekuřte a vyhýbejte se i místům, kde kouří ostatní.
Autor:
Publikováno: 11. 5. 2020 11:08 Nahlásit obsah