Banánová slupka nepatří do koše: Známe několik skvělých způsobů, jak ji použít!

Banánová slupka nepatří do koše: Známe několik skvělých způsobů, jak ji použít! Zdroj: Shutterstock.com

Nejčastější věc, kterou uděláme s banánovou slupkou je, že ji hodíme do koše. To je ale škoda, protože se dát použít k řadě užitečných věcí. Banánová slupka má totiž desítky možných užití, a to hlavně v oblasti krásy a zdraví a taky péče o domácnost. K čemu všemu se tedy banánová slupka hodí?

Banánová slupka: Hotový domácí poklad

Až si přečtete následující řádky, už nikdy banánovou slupku do koše nevyhodíte, ale vždy pro ni najdete nějaké uplatnění. Banánová slupka je totiž opravdový poklad, který blahodárně působí nejen na naši krásu a zdraví. K čemu všemu tedy můžete banánovou slupku použít?

Zdroj: Khoobsurati.com

Redukce vrásek

Když kůže postupně ztrácí svou pružnost a pevnost, začnou se vám na obličeji objevovat vrásky. V banánové slupce jsou obsaženy antioxidanty a vitamin C, které vám pomohou zastavit tvorbu vrásek a také redukovat vrásky stávající.

Jak na to? Odstřiženou část banánové slupky si přiložte na místo, které vás trápí. Třeba na oční oblast. Slupku zde přiložte na 30 minut nebo ji nechte ideálně působit přes noc. Opakujte třikrát do týdne.

Vybělení zubů

Zralé banánové slupky jsou velmi bohaté na draslík, který pomáhá redukovat žluté skvrny na zubech. Použitím zralé banánové slupky tak můžete dosáhnout přirozeného vybělení zubů.

Jak na to? Vyčistěte si zuby klasickou pastou. Poté vezměte vnitřní část zralé banánové slupky a rovnoměrně si s ní potřete zuby. Nechte působit dvě minuty, pak si zuby opět vyčistěte klasickou pastou. Opakujte každý den.

Omezení tvorby akné

Banánová slupka obsahuje vitaminy C a E, minerály draslík, zinek, železo, mangan a také lutein a karotenoidy. Právě tyto živiny dokážou zklidnit zanícenou pleť a omezit tvorbu akné. 

Jak na to? Svůj obličej potřete vnitřní částí banánové slupky, nechte působit 5 až 10 minut a následně opláchněte vlažnou vodou. Opakujte dvakrát za den.

Tip: Banánová slupka dokáže zklidnit také podrážděnou pleť a je tedy skvělou první pomocí po bodnutí hmyzem.

Léčba migrény

Co dělat, když vás bolí hlava a nechcete do sebe cpát jeden prášek za druhým? Nepříjemné bolesti hlavy dokáže zmírnit právě banánová slupka, kterou si dáte přes čelo a na zadní část krku. Proč slupka tak pomáhá? Je to hlavně draslíkem, který je v ní obsažen.

Jak na to? Zhruba na jednu hodinu vložte banánovou slupku do mrazáku. Jednu část slupky si dejte na čelo, druhou na zadní část krku. Slupku mějte na sobě, dokud se nezahřeje.

Korekce jizev

Máte někde na těle viditelnou jizvu, které byste se chtěli zbavit? Řešením je opět použít banánovou slupku, neboť v sobě zahrnuje i esterifikované mastné kyseliny, které jsou skvělé na korekci jizev. 

Jak na to? Na jizvu, jejíž viditelnost chcete omezit, přiložte  banánovou slupku. Nechte působit jednu hodinu nebo ideálně přes noc. Opakujte každý den.

Zdroj: Menuwithnutrition.com

Vyleštění stříbra

Když vaše stříbrné šperky začnou ztrácet svůj původní lesk, pomůže vám právě banánová slupka. Obsahuje totiž draslík, který napomáhá k čištění kovů.

Jak na to? Banánovou slupku vložte do mixéru a přidejte k ní půl hrnku vody. Mixujte, dokud nevytvoříte pastu. Touto pastou následně namažte stříbrné šperky, nechte 5 až 10 minut působit a pak je pořádně vydrhněte kartáčkem na zuby a vyčistěte jemným hadříkem.

Tip: Banánová slupka je skvělým pomocníkem i k leštění koženkových či kožených bot. Stačí, když boty přetřete její vnitřní částí a pak je jenom doleštíte čistým hadříkem.

Dodání živin do půdy

Pokud máte zahradu, můžete banánové slupky i zkompostovat nebo je dodat přímo k rostlinám do půdy. Půdu tím obohatíte hlavně o vápník, síru, fosfáty, draslík a sodík, které jsou důležité pro zdravý růst rostlin.

Jak na to? Banánovou slupku nakrájejte na menší kousky. Buď je následně vhoďte na kompostovou hromadu, nebo do kompostéru, anebo je zaryjte přímo na záhonek (ideálně poblíž kořenů rostlin, které pěstujete).

Autor:
Publikováno: 15. 12. 2018 10:00 Nahlásit obsah