Barva menstruace? I ta mnoho vypoví o vašem zdravotním stavu!

Barva menstruace? I ta mnoho vypoví o vašem zdravotním stavu! Zdroj: Shutterstock.com

Menstruace bohužel do ženského světa neodmyslitelně patří. Ačkoliv víme, že je to opravdu ožehavé a citlivé téma, je důležité, abyste věděly, že i barva krve během vašich měsíčků vám toho o vašem zdraví dokáže vypovědět víc, než byste si myslely.

Růžovo–červená

V tomto případě ještě nejde tak úplně o krev, ale o sekreci děložního čípku, pochvy a o tkáň děložní sliznice. Toto zbarvení se objevuje na začátku menstruace a přibližně během tří dnů se barva změní v mnohem výraznější odstín, což je naprosto v pořádku. Ovšem pokud je barva menstruace po celou dobu cyklu stejná, může to značit problémy s nedostatkem železa.

Světlá červená až červená

Toto zbarvení se objeví třetí až čtvrtý den menstruace. Pokud je však vaše menstruace až příliš silná a doprovází ji silně křeče a závratě, jistě s návštěvou svého gynekologa neotálejte. V této době je i normální výskyt krevních sraženin. Nelekejte se však, pokud se krevní sraženiny objevují více poté, co jste seděly či ležely. Je to způsobené tím, že v této poloze se krevní sraženiny nahromadí a jakmile si stoupnete, tak se uvolní.

Zdroj: Shutterstock.com

Tmavě červená

A i tato barva je během vašich měsíčků naprosto normální. Mějte však také na paměti to, že barva menstruace se může měnit v důsledku například hormonální antikoncepce či jiných hormonálních přípravků. Jakákoliv změna v ženském těle se právě odráží především na menstruaci.

Červeno – oranžová

I tento odstín nemusí znamenat nic zlého. Ovšem jen v případě, že není provázen bolestmi, svěděním či pálením, v tom případě se může jednat o infekci a je zapotřebí kontrola u lékaře.

Zdroj: Shutterstock.com

Hnědo – černá

Tohle zbarvení je typické na konci menstruace a jde o starou krev, což tedy znamená, že i tento odstín je zcela v pořádku. Platí u něj ovšem to stejné, co u předchozích barev – jakmile je doprovázen bolestmi či jinými abnormality, je důležité navštívit lékaře.

Hnědá barva téměř až do černa totiž může v jistých případech poukazovat na endometriózu, což je onemocnění, při kterém dochází k srůstu částeček endometria mimo dutinu děložní. Není to však banální onemocnění, jeho neléčení a přecházení může vést i k neplodnosti.

Pamatujte tedy na to, že téměř každý odstín červené je během menstruace normální a dokonce i bolest bohužel patří k této fázi cyklu. Nikdy by však bolest neměla přetrvávat několik dnů a intenzita menstruace by se postupně měla měnit a s ní i barva. Je také důležité, abyste se během menstruace cítila pohodlně a zbytečně se nestresovala, protože i to ji může negativně ovlivnit.

Autor:
Publikováno: 17. 7. 2017 10:39 Nahlásit obsah