Barvoslepost - nemoc, která postihuje zejména muže. Vyzkoušejte si tento test na její odhalení

Barvoslepost - nemoc, která postihuje zejména muže. Vyzkoušejte si tento test na její odhalení Zdroj: Shutterstock.com

Barvoslepost je porucha vidění, a ačkoliv se o ní příliš nemluví, podle statik jí trpí každý desátý muž. Může se tedy stát, že i ve vašem kruhu přátel je někdo, kdo tuto poruchu má a skrývá to naprosto dokonale, protože s barvoslepostí se dá žít velmi jednoduše.

Této poruše se jinak také říká daltonismus neboli porucha barevného vidění lidského oka. Tento lékařský název je odvozen od anglického přírodovědce Johna Daltona, který barvoslepostí trpěl, a podařilo se mu ji v roce 1794 popsat. Statistiky udávají, že barvoslepost postihuje až 9 % populace, avšak vyskytuje se jen u 0,5 % žen, je to tedy spíše mužská záležitost.

Nenechte se také zmást názvem této poruchy, ačkoliv jde o barvoslepost, nemusí to znamenat, že by se vyskytovala na všechny barvy, tedy že by člověk viděl svět jen černobíle. Daltonismus má několik typů, které se rozdělují podle barvy, kterou nemocný člověk nevnímá. Většina postižených nevidí červenou a zelenou barvu, jednoduše nemocní jedinci nejsou schopni od sebe tyto dvě barvy odlišit.

Jak se to může stát? Vysvětlení je jednoduché – na oční sítnici jsou dva typy buněk, tyčinky a čípky. A právě ony čípky jsou zodpovědné za vnímání barev a pro každou základní barvu je určen jeden druh čípku. Barvoslepost je tedy porucha jednoho z těchto čípků.

Běžně se u praktického lékaře provádí oční test Ishihara, během kterého musíte z barevného obrázku vyčíst číslo, které se v něm v odlišné barvě ukrývá. Avšak tým společnosti Optical Express vytvořil svou vlastní verzi tohoto testu, jen namísto čísel se na obrázcích ukrývají slavné zahraniční osobnosti. Vytvořili ho zejména proto, aby o této nemoci informovali co nejvíce lidí, protože se běžně stává, že nemocní lidé o svém handicapu ani nevědí. Jestliže máte tedy odvahu si tento nelehký test vyzkoušet, tak směle do toho. Níže najdete obrázky, na kterých se ukrývají slavné osobnosti a vaším úkolem je uhádnout, které to jsou. Na konci tohoto článku naleznete správně odpovědi.

Zdroj: dailymail.co.uk Zdroj: dailymail.co.uk Zdroj: dailymail.co.uk Zdroj: dailymail.co.uk Jestliže jste na obrázcích nemohli slavné osobnosti rozeznat a máte podezření na barvoslepost, informujte o tom svého praktického lékaře, který vám udělá podrobnější vyšetření. Jak jsme psali výše, tohle onemocnění se vyskytuje zejména u mužů a je to způsobeno tím, že je barvoslepost přenášena chromozomem X.

Barvoslepost se nikterak na zdraví člověka nepodílí, je to jen menší vada, se kterou je možné žít plnohodnotný život. Někteří jedinci se s touto poruchou již narodí, u některých se rozvine až v průběhu života a dokonce se tato nemoc nevyhýbá ani slavným osobnostem, například princ William, Keanu Reeves a Eddie Redmayne touto poruchou trpí také.

Řešení:

Na první obrázku se ukrýval frontman skupiny U2 Bono. Zdroj: dailymail.co.uk Na druhém obrázku byl legendární zpěvák Elton John. Zdroj: dailymail.co.uk Na třetím obrázku americká módní ikona Iris Apfel, která je zároveň obchodnice a návrhářka interiérů. Zdroj: dailymail.co.uk Na čtvrtém, tedy posledním obrázku, byl ukryt zpěvák nestárnoucí skupiny The Beatles John Lennon. Zdroj: dailymail.co.uk

Autor:
Publikováno: 7. 9. 2018 10:09 Nahlásit obsah