Běžně dostupný lék Ivermectin zabíjí koronavirus do 48 hodin. S převratným objevem přišli australští vědci

Běžně dostupný lék Ivermectin zabíjí koronavirus do 48 hodin. S převratným objevem přišli australští vědci Zdroj: Shutterstock.com

Antiparazitický lék Ivermectin, který se používá k boji proti vším, zabíjí v laboratorních podmínkách koronavirus. S tímto převratným zjištěním přišli australští vědci, kteří však laickou veřejnost upozorňují, že Ivermectin by k léčbě nemoci COVID-19 neměli rozhodně užívat. Tento lék je totiž stále ve fázi testování.

Ivermectin brzdí množení koronaviru

Tým australských vědců z Monashské univerzity a Doherty institutu možná přišel na to, jak zastavit pandemii koronaviru. Jeho nedávný laboratorní výzkum naznačuje, že běžně dostupné antiparazitikum Ivermectin je schopno zabránit dalšímu množení viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Tito vědci navíc přišli také na to, že Ivermectin brzdní replikaci i dalších virů, jako je chřipka, horečka dengue, HIV nebo Zika. Výzkum australských vědců proběhl na tkáňových kulturách. Zjistili přitom, že koronavirus zničila již jedna dávka Ivermectinu, a to během 24 až 48 hodin.

Víte, že? Zajímavostí je, že Ivermectin byl v praxi úspěšně užit v Africe. Při léčbě tzv. říční horečky jím bylo postupně ošetřeno přes 200 milionů lidí.

Zdroj: Shutterstock.com Účinnost léku musí vědci nejprve otestovat na infikovaných lidech

Vědci z Monashské univerzity a Doherty institutu upozorňují, že stále není jasné, jak Ivermectin přesně funguje. Zdá se ovšem, že zastavuje procesy, které umožňují proteinům, aby se pohybovaly uvnitř viru. Tyto proteiny běžně tlumí antivirovou odpověď lidského těla, což viru umožňuje, aby se množil a výrazně zvyšoval infekci.

Výzkum provedený na Ivermectinu a jeho možné léčbě koronaviru, je zatím velmi předběžný. Aby vědci dokázali, že skutečně účinkuje, musí jej ještě důkladně otestovat na lidech nakažených koronavirem. Laboratorní výzkumy naznačují, že je třeba přijmout vyšší množství tohoto léku (tedy nad standardní dávku), aby měl antivirový účinek. Právě proto se vědci musí rovněž zaměřit na jeho zdravotní bezpečnost.

Zdroj: Shutterstock.com Ivermectin je pod jiným názvem dostupný i v Česku

Ivermectin je antiparazitickým lékem, který se běžně používá na celém světě. Jak u lidí, tak u zvířat se jím léčí různá parazitická onemocnění. Ve formě tablet se užívá například při napadení škrkavkami či roupy, najdete jej i v krémech či šamponech proti vším. V běžné dávce bývá dobře tolerován. K vedlejším účinkům jeho užívání patří průjem, nevolnost a únava. Méně častěji se k nim připojí závratě, zvracení, bolest břicha nebo třes těla. Vyhnout by se mu měli astmatici a lidé, kteří berou léky na ředění krve, jako je Warfarin.

Ivermectin vyrábí společnost Merk pod obchodním názvem Stromectol. V České republice je tato látka schválená pouze ve formě krému pod názvem Soolantra, který se používá k léčbě kožních onemocnění.

„Je příliš brzy na to říct, zda slibné výsledky laboratorních testů promění Ivermectin v bezpečný a účinné lék vhodný pro pacienty s koronavirem. Proto upozorňuji, že Ivermectin by neměl být používán k léčbě nemoci COVID-19, dokud nebude dokončeno jeho další testování,“ upozorňuje děkan farmacie z australské University of Sydney Andrew McLachlan.

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2020 19:02 Nahlásit obsah