Chrápání vašeho partnera vám nedá spát?

Chrápání vašeho partnera vám nedá spát?

Možná že zrovna vy byste každý večer usnula bez problémů, kdyby nebylo partnerova skřípání zubů, náměsíčnosti či samomluvy. A co třeba takové chrápání? Nezoufejte. Víme, co si počít, když už vás probděné noci dohání k šílenství, ale usínání vedle svého miláčka se stejně za žádnou cenu nechcete vzdát...

Takové chrápání by se rozhodně nemělo brát na lehkou váhu, zvláště zní-li tak, že člověk lapá po dechu, chroptí, chrčí nebo se dusí. V takovém případě se jedná o krátkodobou zástavu dechu tzv. apnoe, která postihuje asi pět procent mužů. Jejich dech ustává na deset vteřin až dvě minuty třikrát až pětkrát za noc a má za následek rozmělnění plynulého spánku a ospalost po probuzení. Do krve se dostává málo kyslíku, srdce a mozek jsou jím nedostatečně zásobovány a v konečném důsledku to může vést k vysokému krevnímu tlaku, mozkové mrtvici či infarktu.

 

 

Princ Charles doporučuje proti chrápání vetřít do nosu zubní pastu a před spaním sníst syrovou cibuli, v lékarně vám nabídnou kapky či sprej. Kápnete si pár kapek na polštář a podmanivá vůně směsi mnoha bylin a éterických olejů způsobí prokrvení jinak spánkem ochablých svalů v hltanu. Vzduch jim pak bude bez problémů proudit a chrápání se tím přinejmenším omezí. Je to určitě příjemnější způsob než aplikovat nejrůznější mechanické pomůcky, tzv. dudlíky, měnící polohu čelisti či měkkého patra a udržujíí jazyk vpředu, aby nezapadal.

 

Rovněž můžete svého partnera pravidelně žádat, aby se otočil, či ho na bok přetočte sama a přivykněte si na špunty do uší, spaní s nimi není rozhodně to nejhorší, co by vás v životě mohlo potkat...

Tyto prostředky mohou krátkodobě pomoci, ale neodstraní místa zúžená v hltanu ani ochablé svaly a tkáně. Chrápání se týká pěti až sedmi procent mužské populace, což je číslo, které se zdvojnásobuje do třiceti let věku. Má na něj vliv i anatomická stavba jedince, například příliš dlouhý nebo krátký krk.

Pokud ovšem váš vyvolený chrápe i přes veškeré olejíčky a cibule, nezbude vám, než mu domluvit rande s někým z ušního-nosního-krčního, protože by si měl nechat vyoperovat nosní přepážku, odstranit polypy, mandle či zažít nějaké podobné "radovánky".

Publikováno: 14. 6. 2013 15:52 Nahlásit obsah