Co se stane z vaším tělem, když sníte hnědý banán?

Co se stane z vaším tělem, když sníte hnědý banán? Zdroj: Shutterstock.com

Když jdeme nakupovat banány, většina z nás pochopitelně jako první sáhne ještě po těch nazelenalých v domnění, že pro sebe vybírají jen to nejlepší.

V obchodech si můžete vybrat mezi zelenými, které ještě nejsou dozrále, mezi křiklavě žlutými, které jsou nejsladší a v některých obchodech nám jsou nabízeny i banány nahnědlé. O zdlouhavé cestě banánu na pulty obchodních řetězců existuje již nespočet mnoho článků, je však právě zelený banán tou nejlepší volbou?

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že se po dozrání banán změní pouze vzhledově, ve skutečnosti je tomu právě naopak. To nejdůležitější se totiž začne dít uvnitř, protože jak banán dozrává, začnou se měnit i jeho nutriční hodnoty.

Čím zralejší banán si tedy koupíte, tím sladší bude, což se vám bude hodit především, pokud rádi sportujete a potřebujete si dodat energii během anebo po cvičení. Při dozrávání způsobují enzymy v banánech rozklad škrobů, které se při této reakci změní na fruktózu neboli cukr.

Zdroj: Shutterstock.com Další velkou výhodou zralých banánu je jejich zvýšený počet antioxidantů, o kterých se donedávna ještě ani nevědělo.

Ovšem tou nejlepší vlastností, které mají zralé až téměř přezrálé banány je ta, že nahnědlá slupka obsahuje TNF-α (Tumor necrosis factor), což je velmi specifická látka, která dokáže úspěšně bojovat s rakovinotvornými buňkami. Navíc hnědé banány posílí až 8x více naši imunitu než banány zelené.

Při výběru však dávejte pozor, abyste nekoupili až přespříliš zralý banán, který by byl uvnitř shnilý. Stačí vzít jen zralý banán s pár tmavými flíčky anebo si zelené banány nechat dozrát doma.

Autor:
Publikováno: 17. 10. 2017 09:29 Nahlásit obsah