Co se vám snaží vaše tělo říct, pokud ucítíte záškuby nebo tiky? Tyto signály nepodceňujte!

Co se vám snaží vaše tělo říct, pokud ucítíte záškuby nebo tiky? Tyto signály nepodceňujte! Zdroj: Shutterstock.com

Nepříjemné záškuby, třesy nebo tiky zažil za svůj život snad každý člověk. Ale proč se objevují nebo co nám chtějí říct? To vám zodpoví následující článek.

Na těle můžete pozorovat řadu záškubů, které se mohou objevit:

Třes rukou

Můžete si všimnout, že pokud natáhnete ruce před sebe, uvidíte jemný třes. To je ovšem podle neurologů naprosto normální a není to nijak nebezpečné. Pokud se třes projevuje více, je to ve většině případů způsobeno nedostatkem spánku, stresem nebo také velkým množství kofeinu v těle.

Pokud vás trápí astma a používáte inhalátory, jsou podle neurologa Nicka Silvera z The Walton Centre v Liverpoolu jedním z viníků. Ani v tomto případě se však nejedná o nic abnormálního a člověk se tím nemusí zabývat.

FOTO: Shutterstock.com

Třes paží

Třes rukou se objevuje, i když ruce nijak nenamáháte. Naopak u paží se projeví, pokud je paže dlouho natažená nebo neseme něco těžšího. Mozek, přesněji oblast, která řídí pohyb svalstva, dostala jen špatné informace. Příčinou může být ale také opět stres, prochladnutí nebo i některé z léků jako například kortikosteroidy.

Tento typ třesu se bohužel úplně vyléčit nedá, dají se však předepsat léky, které třes zmírní.

Záškuby nohou

Záškuby se objeví, především když odpočíváte nebo během spánku. Někdy mohou být tak silné, že vás dokážou i vzbudit, protože se opakují. Může to být způsobeno větší námahou a nedostatkem železa, které se ovšem dá zakoupit v tabletách jako doplněk stravy. Pokud tedy víte, že vás tyto záškuby trápí a během dne jste vykonávali nějakou namáhavou činnost, před spaním si jednu tabletu vezměte a nic vás v noci nebude rušit.

Záškuby očního víčka

Objevují se zejména u lidí, kteří pracují nebo prostě jen tráví dlouhou dobu u počítače. Dochází k přepracování a obrovské zátěži očí, což vede k záškubům očních víček. Většinou značí jen únavu očí a nebo také špatné dioptrické brýle.

Jako prevenci proti záškubům víčka doporučujeme dělat častěji přestávky a odejít od počítače pryč, aby si oči odpočinuly. 

FOTO: Shutterstock.com

Stahy v obličeji

Pokud pociťujete svalové stahy obličeje na jedné straně obličeje, jedná se podle doktora Kapoora o tzv. hemifaciální spazmus (porucha hybnosti).

Tato porucha se nejdříve jeví jen jako křeč v okolí oka a později přechází až do tváří. Nicméně, odborníci si prozatím nejsou zcela jistí, proč tyto stahy vznikají. Pravděpodobně jsou způsobeny podrážděním lícního nervu, který si přivodíte přílišným tlakem.

Autor:
Publikováno: 11. 10. 2016 22:42 Nahlásit obsah