Co způsobí nadměrné pití vody? Může vám jít i o život!

Co způsobí nadměrné pití vody? Může vám jít i o život! Zdroj: Shutterstock.com

Ze všech stran na nás vyskakují zprávy o tom, jak je dodržování pitného režimu důležité. Jenže co se stane, když to s pitím vody jednoduše řečeno přeženeme? Podle odborníků je nadměrné pití vody mnohem nebezpečnější než dehydratace.

O tom, co všechno s sebou dostatečné množství vypité vody přináší, jsme se rozepsali již v tomto článku, ale jen málokde se dozvíte, co se může stát, když vody vypijete až příliš.

Na tento problém poukázala britská sportovkyně Kate Moriová, která sama kvůli převodněnému organismu při londýnském maratonu zkolabovala. „Od všech jsem vždy slýchávala, že jakmile budu mít pocit žízně, je to příznak dehydratace. Proto jsem já i moji kolegové zvyklí pít a to hodně. Piji před závodem, během závodu a i po závodě. Prostě vždycky, když mám pocit, že mám žízeň,“ řekla Kate. Ačkoliv se Kate již během závodu necítila ve své kůži, nehodlala se vzdát a závod, díky kterému by vytěžila peníze pro děti s rakovinou, se rozhodla dokončit.

Zdroj: Shutterstock.com Bohužel po zdravotní stránce na tom nebyla vůbec dobře a chvíli před cílovou páskou zkolabovala. „Když jsem upadla na zem, hned mi byla podávána sklenice vody. Naštěstí můj asistent dobře věděl, že jsem během závodu vypila skoro tři litry vody, takže tušil, že v tomto případě o dehydrataci určitě nejde,“ dodala ještě Kate.

Když byla Kate převezena do nemocnice, neustále se jí klepaly nohy, trpěla průjmem a zvracením. Po důkladnějším vyšetření lékaři odhalili příčinu jejího stavu a tou měla být hyponatrémie, což znamená „otrava vodou“, při které dochází k poklesu sodíku v krvi. Během běhu totiž sportovci vyloučí z těla velké množství potu společně se solí a právě tento nedostatek soli se na první pohled projevuje jako dehydratace. Člověk má žízeň a proto do sebe dostává ještě více a více vody, což vede k následnému kolapsu, záchvatu a v některých případech i k úmrtí.

Zdroj: Shutterstock.com Kate se naštěstí úplně zotavila a jak sama řekla, je hrozné, že se o tomto problému vůbec nemluví a člověk, který se o to nezajímá, si může přivodit opravdu nepříjemné potíže. V posledních letech se totiž počet úmrtí kvůli úbytku sodíku v krvi začíná zvyšovat, a proto se Kate rozhodla o tomto problému veřejně mluvit.

I přesto, že hyponatrémie postihuje především sportovce, není vyloučené, že se nemůže objevit i u obyčejného člověka, který jen vypil příliš mnoho vody během pár hodin. Lékaři proto už nehlásají, kolik by měl člověk vypít. Říkají však, že bychom se do pití vody neměli určitě nutit a vypít jen to, o co si tělo říká.

Autor:
Publikováno: 14. 3. 2017 12:00 Nahlásit obsah