Coca-cola: Víte, jak působí na vaše zdraví?

Coca-cola: Víte, jak působí na vaše zdraví?

Dvojitý hamburger, jedny hranolky a velká coca-cola. Tak to je přímo vražedná, i když chutná, kombinace. Odhlédneme-li od hamburgeru a hranolků, zdraví nijak neprospívá ani pití coca-coly. Čím je pro nás vůbec tento nápoj škodlivý?

Půl litru coly: Deset kostek cukru

Nejen stomatologové poukazují na to, že pravidelné pití klasické coca-coly škodí zubům a naleptává jejich sklovinu. Lidé, kteří ji konzumují ve větší míře, mají velmi vysokou kazivost. Pro představu, půl litru coca-coly totiž obsahuje až patnáct kostek cukru. A samozřejmě, pití tohoto sladkého nápoje neprospívá ani štíhlé linii.

Rakovinotvorné účinky

Coca-cola light nebo coca-cola zero. To jsou varianty coca-coly bez cukru. Dalo by se říct, že jsou tedy zdraví prospěšnější. Jenže opak je pravdou. Obsahují totiž kontroverzní náhradní sladidlo aspartam.

Zdravotní nezávadnost tohoto sladidla, které je na potravinách označováno jako Aspartame, APM nebo E951, je řadu let předmětem sporů. Spekuluje se totiž o tom, že má lehčí rakovinotvorné účinky.

Pozor na kyselinu fosforečnou

Coca-colu si neumíme bez charakteristické štiplavé chuti ani představit. Má ji díky kyselině fosforečné, která je v malých dávkách lidskému zdraví bezpečná. Při nadměrném pití coca-coly se však do těla dostává velká dávka kyseliny fosforečné, jež je zároveň zdrojem fosforu.

Vyvážené množství fosforu je nezbytné pro pevné a zdravé zuby a kosti. Nebezpečí však pro lidské tělo znamená přebytek fosforu. Fosforečnany se totiž z lidského těla vylučují jako fosforečnan vápenatý (kyselina fosforečná totiž na sebe váže vápník).

Hrozí tak, že vysoké dávky fosforečnanů dokážou narušit rovnováhu mezi vápníkem a fosforem v organismu, a zapříčinit tak nedostatek vápníku – a tím také úbytek kostní hmoty.

Častější lámavost kostí

Tvrzení o škodlivosti vyššího příjmu kyseliny fosforečné je podloženo studií amerických vědců. Ti v rámci svého výzkumu sledovali dívky, které pravidelně pily vyšší množství coca-colových nápojů. Vědci došli k tomu, že tyto dívky byly mnohem více náchylné k různým zlomeninám než jejich vrstevnice, které tyto nápoje nepily.

Co coca-cola naopak dokáže?

  • Vyčistí mosazné mince.
  • Vyčistí stříbrné šperky.
  • Vyčistí usazeniny vápníku.
  • Vyčistí záchodovou mísu.
  • Několik států v USA využívá coca-colu na odstranění krve ze silnic.
  • Pokud máte problémy se slimáky na zahradě, nalijte do širších nádob coca-colu. Slimáci do této nádoby vlezou a už se spolehlivě nikdy nedostanou ven.
Autor:
Publikováno: 12. 5. 2013 23:01 Nahlásit obsah