Čtenář píše: Jak dětem osvojit správné návyky čištění zoubků?

Čtenář píše: Jak dětem osvojit správné návyky čištění zoubků? Zdroj: Oral-B, Procter & Gamble

Podle Světové federace zubních lékařů trpí v Evropě až 80 % populace vážným onemocněním dásní, tzv. gingivitidou. Zanedbaná a nesprávná péče o zoubky může vést v dospělosti k mnohem závažnějším zdravotním problémům, přičemž správné návyky čištění zubů jsou základní a nejjednodušší formou prevence. Začněme s nimi u našich dětí hned.

Za správné návyky péče o chrup jsou zodpovědní především rodiče. Bohužel mnoho z nich začne v tomto směru přeceňovat roli školy ve chvíli, kdy ji děti začnou navštěvovat. Zde je důležité si uvědomit, že učitelé, na rozdíl od rodičů, nejsou schopni věnovat toliko pozornosti každému žáčkovi. Zvláště pokud se problém týká tak důležitého a zároveň choulostivého tématu, kterým je ústní hygiena. Rodiče potom stojí před zásadní otázkou. Jak udělat z čištění zoubků zábavu a radost? Nabízí se hned několik osvědčených rad.

Čištění zubů se stává společným rituálem celé rodiny

Šesti a sedmileté děti mají ke svým rodičům silný emoční vztah. Stačí, když toto období využijeme pro společné čištění zubů. Můžeme si třeba koupit stejné kartáčky pro všechny členy rodiny. Díky tomu bude mít dítě dojem, že - stejně jako začínající škola – společné čištění zubů s rodiči je pozvánkou do "světa dospělých". Na trhu najdeme velmi často kartáčky pro celou rodinu, mámu, tátu i děti všech věkových kategorií. 

Zdroj: Shutterstock.com

Nechte své dítě vybrat si svůj zubní kartáček

Děti rády něco vlastní, a to zvláště tehdy, když jim rodiče koupí věc, kterou si mohou vybrat samy. Podobný pocit je doprovází i při nakupování. Nechejme proto děti, aby si vybraly svůj vlastní zubní kartáček. Navíc na některých zubních kartáčcích pro děti jsou obrázky populárních pohádkových postav, takže se dítě bude těšit na čištění zoubků se svým oblíbeným hrdinou. A aby bylo čištění zubů skutečnou zábavou, mohou děti nalézt své oblíbené postavy na zubních pastách, které jsou navrženy speciálně pro ně. Nezapomínejme však na to, že každá věková kategorie dětí by měla pro správnou péči o zdraví zoubků splňovat příslušné požadavky, a to včetně batolat. Zubní lékaři doporučují především elektrické zubní kartáčky s kulatou hlavicí, které umožňují důkladné odstranění plaku a mají měkká vlákna, která jsou vhodná pro jemné dětské dásně i citlivé zoubky. Navíc je jejich tvar přizpůsoben drobné ručce dítěte, což je mnohem pohodlnější než čistění pomocí ručního kartáčku.

Škola hrou

Ačkoli nejlepší prevence zdravých zoubků je pravidelné a řádné čištění, jsou nezbytné i pravidelné  návštěvy zubního lékaře. Bohužel mnoho dětí si tento moment spojuje s ne příliš příjemnými pocity a není se čemu divit. I dospělého zamrazí při pohledu na plejádu speciálních nástrojů v zubní ordinaci. Proto je důležité, aby návštěva zubního lékaře byla také spojena s něčím příjemným. Může to být společná návštěva kina nebo jiná forma zábavy. Chvíle, které společně strávíme příjemným zážitkem, jistě umírní potíže spojené s návštěvou dentisty a navíc budou mít i pozitivní vliv na vzájemný vztah s rodiči.

Autor:
Publikováno: 6. 12. 2018 13:20 Nahlásit obsah