Dejte si ruce na prsa a budete zdravé

Dejte si ruce na prsa a budete zdravé Zdroj: Pexels

Boj proti rakovině prsu – to je často skloňované sousloví. Nejlepším způsobem, jak bojovat, je pravidelné samovyšetření každý měsíc a preventivní kontrola na mamologii jednou za půl roku. jednoduše - dávejte si ruce na prsa a budete zdravé!

Rakovina prsu je u nás v současné době nejčastějším zhoubným onemocněním žen a úspěšnost léčby je přitom při včasné diagnóze daleko lepší a léčba méně zatěžující.

 Věděli jste, že:

  • až 30 % případů rakoviny prsu odhalí partner?
  • ročně se počet diagnostikovaných případů zvyšuje až o 7 000?
  • 2 miliony žen mezi 20 – 45lety ještě nespadá do pravidelného mamografického screeningu?
  • rakovina prsu se objevuje i u mužů? Muži tvoří 1 % všech karcinomů prsu.

Jak se bránit? Samovyšetřením prsu

Samovyšetření prsu provádějte 5. – 10. den od začátku menstruace, pokud nemenstruujete, tak jednou měsíčně v pravidelném intervalu.

1. „Začněte před zrcadlem“
Ve stoje před zrcadlem prohlédněte celou přední stranu hrudníku, a to od klíční kosti až pod prs, od hrudní kosti až pod paži. Všímejte si změny barvy kůže, změny barvy a tvaru bradavky, nové nerovnosti kdekoliv v oblasti prsou nebo podpaží, zarudnutí a změny pórů kůže, výtoku z bradavky.

2. „Lehněte si“


Začněte v poloze vleže na zádech a lehce se přetočte na levý bok, tím se levou rukou dostanete lépe do pravé podpažní jamky a k vnějšímu kraji prsu. Když máte zkontrolovanou tuto oblast, lehněte si na záda a prohmatejte vnitřní část prsu.

Stejně postupujte i u druhého prsu.

3. „Změňte tlak“


Snažte se při prohmatávání použít krouživý pohyb, který vám pomůže dobře obsáhnout celou vyšetřovanou plochu. Měňte i intenzitu tlaku tak, abyste prohmatala různé vrstvy prsu. Nejdříve lehce zakružte a postupně zvyšujte intenzitu tlaku.

4. „Sedněte si“
Nakonec vsedě stejným krouživým pohybem vyšetřete oblasti pod klíčními kostmi.

Právě jste zvládla samovyšetření!

Publikováno: 8. 3. 2018 09:43 Nahlásit obsah
Loading...