Epidemiolog Antoine Flahault přirovnává pandemii koronaviru k tsunami. Druhá vlna bývá ničivější

Epidemiolog Antoine Flahault přirovnává pandemii koronaviru k tsunami. Druhá vlna bývá ničivější Zdroj: Shutterstock.com

Poté, co překonáme současnou pandemii koronaviru, nic nebude jako dřív. Podle francouzského epidemiologa Antoina Flahaulta bychom se měli mít na pozoru i po jejím zdánlivém konci. Tento odborník nahlíží na pandemii koronaviru jako na tsunami. Pohrává si s otázkou, zda po první vlně nebude následovat druhá, ještě větší vlna.

Podle Antoina Flahaulta by se měl mít svět stále na pozoru

Nový koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se světem prohání jako přílivová vlna. V Číně či Jižní Koreji ji už absolvovali. Evropa a Amerika však stále nedosáhly na její vrchol. Každý z nás se ale upíná na to, že pandemie koronaviru bude již brzy zdárně za námi.

Výhledy na „šťastnější zítřky“ však kazí francouzský epidemiolog Antoine Flahault, který je ředitelem Institutu globálního zdraví Ženevské univerzity. Tento specialista si v lékařském magazínu The Lancet pokládá otázku, zda za první koronavirovou vlnu následně nedorazí druhá vlna, která bude ještě větší.

Zdroj: Shutterstock.com Při tsunami bývá nejničivější druhá vlna, tvrdí Flahault

Podle Flahauta bývá při tsunami nejničivější právě druhá vlna. „Čína, která prohlašuje, že zdárně zvládla pandemii koronaviru, mohla zažít první „heraldickou“ vlnu. Pokud použiji terminologii vypůjčenou od odborníků, kteří studují chování tsunami, můžeme předpokládat, že dorazí také hlavní velká vlna?“ pokládá Antoine Flahault otázku v odborném článku, který sepsal pro The Lancet.

Abychom podle Flahaulta pochopili složitost vývoje pandemického stavu, je nutné se vrátit do doby, která následovala po konci první světové války. Právě tehdy svět sužovala pandemie španělské chřipky, která přišla celkem ve třech vlnách a která měla na svědomí zhruba 50 milionů životů. Tedy mnohem více, nežli si vyžádala samotná válka.

Zdroj: Shutterstock.com Britští epidemiologové varují před uvolňováním restriktivních opatření

Před druhou vlnou pandemie varuje nejen Antoine Flahaut. Na možné nebezpečí upozorňují také epidemiologové z londýnské Imperial College, podle nichž by měly státy postupovat opatrně a nepodceňovat možnou druhou vlnu pandemie.

„Dokud tu nebude vakcína proti nemoci COVID-19, určitá restriktivní opatření by se měla stále dodržovat. Jestliže budou všechna tato opatření uvolněna, přenos nemoci se může rychle obnovit. Zkušenost z Jižní Koreji a Číny ukazuje, že potlačení nového koronaviru je krátkodobě možné. Čas teprve ukáže, zda to bude možné i z dlouhodobého hlediska,“ tvrdí britští epidemiologové z Imperial College.

Autor:
Publikováno: 1. 4. 2020 12:48 Nahlásit obsah