Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Fakta a mýty o pohlavních chorobách. Na co si dát pozor?

Fakta a mýty o pohlavních chorobách. Na co si dát pozor? Zdroj: Shutterstock

Aktivní sexuální život s sebou nese riziko onemocnění některou z pohlavních chorob, to jistě víme všichni. Jenže s tímto rizikem se pojí i jisté mýty, které nás zbytečně děsí a vytváří paniku.

Takových mýtů jsme si pro vás připravili celkem pět. Tak se s námi pojďte podívat na to, čeho se obávat a čeho naopak ne.

Mýtus 1: Všechny choroby se dají vyléčit, jen AIDS ne

To, že je AIDS jedna z nevyléčitelných chorob se ví již dlouho a také proto je jedním z největších strašáků těch, kteří své sexuální partnery často střídají. Jenže mělo by se také vědět, že AIDS není jedinou pohlavní nemocí, která se vyléčit nedá. Takovouto nemocí je například žloutenka typu C a také genitální opar, který funguje tak, že pokud už jednou jeho vir ve svém těle máte, může se toto nepříjemné onemocnění periodicky objevovat až do konce vašeho života.

Zdroj: Shutterstock

Mýtus 2: Nakazit se pohlavní nemocí můžu i ze záchodového prkýnka

Celkově nás naše babičky i maminky strašili tím, že pokud si na záchodové prkýnko sedneme, můžeme něco chytnout. Je to však jen fáma, o které jsme se více rozepsali zde. A to stejné platí i v souvislosti s pohlavními nemocemi, protože bakterie pohlavních chorob jsou natolik slabé, že výskyt ve vnějším prostředí je pro ně smrtelný.

Mýtus 3: Sex v bazénu ničemu nevadí

Bakterie pohlavních chorob a dokonce i spermie dokážou přežít ve vodě i přesto, že je v ní chlór. Pokud se tedy rádi oddáváte sexuálním hrátkám v bazénu, je tu pořád jisté riziko nákazy či otěhotnění.

Mýtus 4: Orální sex je bezpečný

Naštěstí se tento mýtus dostává do pozadí. Lidé se začínají o tento druh uspokojení více zajímat a to dokazují i výsledky výzkumu, který odhalil, že až 41 % lidí do 25 let má raději orální sex než ten klasický. My to ale ještě znovu připomeneme. Ačkoliv je zde menší riziko, orálním sexem se můžete nakazit nejrůznějšími pohlavními chorobami, jako je kapavka, chlamydie, genitální opare i HIV.

Zdroj: Shutterstock

Mýtus 5: Příznaky se objeví ihned

Tohle si myslí většina lidí. Říkají si, že přece zaznamenají jakékoliv změny na svém těle, jenže si neuvědomují, že mnoho pohlavních chorob neprovází žádné příznaky a problémy se dostaví až později. I když máte podezření, že jste měli například sexuální styk s někým, kdo byl HIV pozitivní, lékaři vyčkávají 2-3 měsíce, než udělají jakékoliv vyšetření.

Pochopitelně je nejlepší prevencí proti pohlavním chorobám stálý partner, pokud ale však nemáte vážný vztah, chraňte sebe i své zdraví dostupnou ochranou.

Autor:
Publikováno: 13. 10. 2021 09:06 Nahlásit obsah