Fakta o těhotenské depresi

Fakta o těhotenské depresi

O těhotenské depresi se na rozdíl od poporodní deprese mluví velmi málo. Přitom tento typ deprese, kterou rozhodně nelze podceňovat, trápí až jednu pětinu těhotných žen. Jestliže má totiž těhulka těžší depresi, vystavuje se riziku, že porodí předčasně nebo její miminko bude mít omezenou koordinaci či bude trpět podváhou.

Souvislost s poruchami nálad během menstruace

Jak se těhotenská deprese projevuje? Především úzkostí, pocitem beznaděje, plačtivostí, apatií, zmateností, poruchami spánku či jídelních návyků nebo extrémními výkyvy nálad, a to zpravidla už během prvního semestru těhotenství.

K tomuto typu deprese většinou inklinují ženy, které mají výkyvy nálad i během menstruace. Těhotenská deprese přitom negativně působí nejen na těhotnou ženu, ale i na dítě, které nosí pod srdcem.

Těhotné ženy s vážnou depresí ztrácejí zájem jak o sebe a o své okolí, tak o své nenarozené dítě. Některé z nich se dokonce sebeobviňují a v extrémních případech pomýšlejí na sebevraždu nebo na sebepoškození.

 

Zásadní změna v životě

Těhotné ženy se po zjištění, že jsou v jiném stavu, vyrovnávají s tím, že z nich budou maminky, což znamená zásadní změnu v jejich životě. Jejich rodinný a společenský život se může mnohdy obrátit až o sto osmdesát stupňů.

To pro některé z nich může být velkým náporem na psychiku. Kromě toho ženy mívají strach i ze samotného průběhu těhotenství nebo ještě častěji z průběhu porodu.

Které ženy k těhotenské depresi inklinují nejčastěji? Především ty, které si těhotenství neplánovaly a jsou jím zaskočené, nebo také ty, které jsou bez potřebného rodinného a sociálního zázemí.

Pomoc odborníka

„Běžné“ depresivní stavy trvají během těhotenství pár dnů, poté nenápadně odezní. Když těhotenská deprese propukne naplno, rozhodně jen tak nevymizí. V tomto případě je třeba vyhledat pomoc odborníka – psychologa či psychiatra. Těhotenská deprese je totiž skutečná nemoc, kterou nelze podceňovat.

Pomocnou ruku by těhotné ženě měli během těchto nepříjemných stavů samozřejmě podat také její nejbližší. Žena s těhotenskou depresí totiž potřebuje spoustu porozumění, lásky, podpory i pozornosti.

Autor:
Publikováno: 31. 5. 2013 00:00 Nahlásit obsah