Jak poznat kvalitní kopečkovou zmrzlinu: Má přirozenou barvu a příliš rychle netaje

Jak poznat kvalitní kopečkovou zmrzlinu: Má přirozenou barvu a příliš rychle netaje Zdroj: Shutterstock.com

Na kopečkové zmrzlině si během léta s chutí smlsne snad každý z nás. Ne každá však obsahuje lokální suroviny, ovoce a čerstvé mléko. Může být naopak plná chemie. Podle čeho tedy poznáte opravdu poctivou kopečkovou zmrzlinu vyrobenou z kvalitních surovin?

Rozplývá se na jazyku

Kvalitní kopečkovou zmrzlinu poznáte už po prvním olíznutí. Je hladká, krémová a měla by se vám rozplývat na jazyku. V každém případě by vám neměla zanechávat pocit mastnoty v ústech. Při konzumaci zmrzliny byste neměli cítit ani chuť rostlinného tuku nebo škrobu.

Příliš rychle netaje

Pokud si dáte kopečkovou zmrzlinu, která se vám na kornoutku příliš rychle rozpouští, už se jí raději pro příště vyhněte. V případě, že je lesklá a rychle taje, obsahuje na úkor chuti příliš velké množství vody. Tato kopečková zmrzlina je tedy ošizená.

Zdroj: Shutterstock.com Je jemná, hladká a snadno se nabírá

U kopečkové zmrzliny by vás měla zajímat také její textura. Podstatné je, aby ji zmrzlinář velmi lehce nabíral. Ve výsledku by měla být poctivá kopečková zmrzlina jemná a hladká. Pokud je velmi tuhá a zmrzlináři se těžce nabírá, jde o známku špatně vybalancované receptury.

Obejde se bez umělého dobarvování

Pro poctivou kopečkovou zmrzlinu je typická také přirozená a nevýrazná barva. Například poctivá vanilková zmrzlina bez přidaných chemických barviv má odstín smetany s drobnými černými kousky pravé vanilky. Poctivá pistáciová zmrzlina vyniká zase zeleno-hnědým odstínem.

Zdroj: Shutterstock.com Naopak o kopečkové zmrzlině, která září výraznými barvami, můžeme říct, že je doplněná o umělá barviva. Třeba taková vanilka, citron či banán nemají zářivě žlutou barvu. Pokud ano, jsou tyto kopečkové zmrzliny doplněné o umělá barviva.

Vyniká tradičními příchutěmi

Pokud si chcete smlsnout na poctivé kopečkové zmrzlině, která byla vyrobená z kvalitních surovin a při její výrobě bylo použito minimální množství chemie, dejte přednost tradičním příchutím. A to třeba vanilce, čokoládě, jahodě, pistácii nebo citronu. Naopak umělé dochucování a dobarvování očekávejte v takových příchutích, jako je šmoulová, unicornová či žvýkačková, které milují hlavně děti.

Autor:
Publikováno: 21. 7. 2020 12:00 Nahlásit obsah