Jak poznáte na vejci, že jej snesla zdravá slepice? Zaměřte se na tuhle věc

Jak poznáte na vejci, že jej snesla zdravá slepice? Zaměřte se na tuhle věc Zdroj: Shutterstock.com

Když si zakoupíme vejce v jednom z velkoobchodů, jen těžko můžeme vědět, od které slepice námi koupené vajíčko pochází. Abychom si byli opravdu jisti, že jsme koupili takové vejce, které nám dodá všechny potřebné živiny, jaké by kvalitní vajíčko mělo obsahovat, musíme se nejdříve zaměřit na jeho zbarvení.

Jeho barva nám totiž dokáže vypovědět mnohem víc, než si vůbec myslíme. Dokáže nám s jistotou prozradit, v jakých podmínkách žila slepice, která jej snesla.  Vajíčka mohou mít tři odstíny žluté barvy, která přechází až po sytě oranžovou barvu. Co nám tedy tyto barvy o prostředí, ve kterém slepice žila, prozradí?

Sytě oranžový žloutek

Jistě jste si také všimli, že domácí vajíčka mívají zpravidla mnohem sytější žlutou barvu. Bývá to proto, že slepice chované v domácím prostředí mají výběh, ve kterém si mohou zobat trávu, mravence a všechny možné malé broučky, na které zrovna narazí. A právě tato pestrá strava je přenášena ze slepice do vajíčka, což znamená, že tato vejce pochází od spokojené a zdravé slepice.

Světle oranžový žloutek

Slepice, které snesou vejce se světle oranžovým žloutkem, nejsou chovány v domácím prostředí, ovšem ani tak o ně není špatně postaráno. Ve většině případů pochází z drůbežích farem, kde je jim také umožněn pobyt na slunci a vzduchu. A proč tedy není žloutek také sytě oranžový? Nemají dostatečný prostor k tomu, aby se mohly krmit trávou a hmyzem, jsou krmeny jen a pouze zrním, což vysvětluje barvu jejich žloutku.

Zdroj: Shutterstock.com

Světle žlutý až vybledlý žloutek

Ano, tušíte správně. Vejce s tímto žloutek pochází od slepic, které jsou chovány ve velkochovech jen jako nějaký produkt. Tyto slepice nemají možnost dostat se ven na slunce ani na čerstvý vzduch, jsou totiž chovány ve velkých halách v klecích. Navíc tyto slepice nebyly narozeny a ani dále nerodí přirozeným způsobem, jak tomu bývá v přírodě. V těchto velkochovech jsou oplodněná vejce dána do inkubátoru a vylíhlé slepičky čeká stejný osud jako jejich maminky. Pochopitelně jsou krmeny pouze zrním.

Jednoduše řečeno - fyzický a psychický stav slepice se odráží na kvalitě jejich vajíček, kterou můžeme nyní rozeznat podle barvy žloutku.

Autor:
Publikováno: 13. 11. 2017 10:19 Nahlásit obsah