Jaké benefity přináší každodenní konzumace zázvoru?

Jaké benefity přináší každodenní konzumace zázvoru?

Zázvor je pokladem pocházejícím z Číny. Tam byl odpradávna využíván jak ve formě koření, tak i pro medicínské účely. Nyní se zázvor rozšířil po celém světě a všichni těží z jeho neobvyklé chuti i mocné léčebné síly. Nejenže konzumace zázvoru posiluje imunitu, ale má i mnoho dalších pozitivních benefitů pro lidské tělo. A jaké to jsou?

Ulevuje při menstruačních křečích

Mnoho žen při menstruaci trpí nepříjemnými křečemi. Podle čínských léčitelů se tyto bolestivé křeče dají zmírnit zázvorovým čajem s hnědým cukrem. Nejlepší je ho pít preventivně na začátku menstuace.

Pomáhá při kinetóze

Pokud na cestách trpíte nevolnosti vedoucími až ke zvracení, zázvor vám je dokáže pomoci porazit. Studie potvrdily jeho účinnost, a to až v takové míře, že zázvor porazil i klasická léčiva jeko Kinedryl. Zkuste to, třeba si příště i v autobuse přečtete noviny.

Zmírňuje pálení žáhy

Zázvor se používá jako dokonale přírodní prostředek proti pálení žáhy již velmi dlouho. V tomto případě se nejčastěji užívá ve formě čaje nejlépe úplně neslazeného nebo tablet. Studie dokonce ukázaly, že zázvor byl 6 x účinnější než předepsaná léčiva.

Zbavuje bolestí hlavy

Trpíte častými bolestmi hlavy, které přecházejí až v migrénu? Zázvor vám jistě uleví. Má totiž schopnost zastavit v krevním řečisti uvolňování prostaglandinů, které pak v těle způsobují záněty vedoucí k bolesti.

Zmírňuje komplikace při diabetu

Studie na krysách ukázaly, že když se při cukrovce pravidelně konzumuje zázvor a jeho výtažky, snižují se komplikace spojené s touto nemocí. Krysy například netrpěly takovým poškozením ledvin jako ty, které zázvor nedostávaly. Zízvor také udržuje hladinu krevního cukru v normálu a naopak podporuje účinnost inzulínu.

Zmírňuje ranní nevolnosti a uklidňuje žaludek

Těhotné ženy velmi často trpí ranními nevonostmi, které se projevují motáním hlavy a hlavně zvracením. Bylo dokázáno, že když těhotné ženy konzumovaly zázvor ve formě tablet každé 4 hodiny, ranní nevolnosti se jim vyhýbaly. Zázvor také blahodárně působí při rozbouřeném žaludku obecně.

Bojuje proti tvoření rakovinových buněk

Podle studií vědců z amerického Michiganu látka gingerol, která dodává zázvoru typickou štiplavou chuť a vůni, dokáže blokovat rakovinové buňky. Studie byla založena na porovnávání účinnosti zázvoru a chemoterapie. Zázvor byl oproti chemoterapii v "boji" rychlejší. Účinnost byla dokázána u rakoviny prostaty, vaječníků a tlustého střeva. 

Pomáhá při hubnutí

Zázvor je považován za přírodní spalovač tuků. Užíváním zázvoru zvyšujete teplotu těla a následně ho zahříváte, čímž zrychlujete metabolismus a podporujete spalování opravdu ve formě tuků a ne svalů. Zázvor vám taktéž dává delší pocit plnosti.

Podporuje imunitu 

Blahodárné účinky na naše zdraví nejsou žádnou novinkou. Zázvor je skvělou prevencí proti chřipce, nachlazení a dokonce i alergiím. Zázvor pomáhá i při střevní chřipce a při otravě jídlem, což není překvapením vzhledem k příznivým účinkům zázvoru na trávicí trakt.

Zlepšuje trávení a zmírňuje větry 

Jelikož zázvor uklidňuje rozbouřený žaludek, pomáhá také při problémech spojených s nadýmáním a nadměrným únikem plynů. Pravidelné užívání mírně povařeného zázvoru oslazeného medem (asi 1 lžičku denně) vám srovná trávení a vaše stolice by měla být pravidelnější.

Redukuje záněty v těle

Toto koření má i protizánětlivé účinky, v tradičním hindském systému indické medicíny se zázvor k léčení různých revmatických onemocnění a onemocnění kostí a svalů používá již tisíce let. Zázvor je totiž silným přírodním analgetikem. 

Autor:
Publikováno: 16. 1. 2016 11:39 Nahlásit obsah