Jarní detoxikace přírodním způsobem

Jarní detoxikace přírodním způsobem

Začátek jara je ideálním obdobím pro očistnou kúru, prostřednictvím níž můžete své tělo zbavit škodlivých látek. I když je detoxikace organismu spjata především s jarním obdobím, lze ji provádět kdykoli během roku. Při očistě těla vám však mohou pomoci i zázračné bylinky.

Celková očista těla

K čemu je očista těla dobrá? Jestliže dodržíte všechny zásady detoxikace, díky níž pročistíte celé své tělo, které pak následně lépe zapojí všechny obranné mechanismy, posílíte svůj imunitní systém, zbavíte se pocitu únavy, přirozeným způsobem upravíte svou tělesnou váhu a zlepšíte stav své pleti. A navíc, jarní očista těla vám dodá také ztracenou energii.

Různé způsoby detoxikace

Způsoby a možnosti detoxikace je různé, ovšem ne každý typ detoxikace je vhodný pro všechny. Experimentům, nebo dokonce hladovění by se proto v tomto případě měli vyhnout děti, nemocní, těhotné a kojící ženy. Jak tedy detoxikace organismu probíhá? Detoxikaci dělíme na krátkodobou a intenzivnější dlouhodobou.

V rámci krátkodobé detoxikace se doporučuje odlehčovací den, během něhož se pijí pouze zeleninové šťávy či vývary nebo bylinné čaje. Další ze způsobů jarní detoxikace probíhá tak, že člověk během dvou či tří dnů zařadí do svého jídelníčku rýži, ovocné šťávy či zeleninové polévky.

Dlouhodobější detoxikační programy zase staví na tom, že se z jídelníčku vyloučí všechny nevhodné potraviny. A to například mastná a smažená jídla, bílá mouka, živočišné tuky, uzeniny nebo sladkosti. A naopak, do jídelníčku se zařadí ovoce, zelenina, pohanka, čočka, mungo fazole, naklíčená pšenice nebo jarní výhonky bylinek.

Důležitost pitného režimu

Během období detoxikace je velmi důležité dodržovat pravidelný pitný režim. Každý den byste měli vypít dva až tři litry čisté neperlivé vody. Pokud máte poblíž svého bydliště studánku s nezávadnou vodou, je přírodní pramenitá voda tím nejlepším řešením. Během detoxikace se každopádně vyhněte perlivým nápojům, kávě, černému čaji a samozřejmě také alkoholu.

Očistná kúra pomocí bylin

Stěžejními kameny dlouhodobější jarní detoxikace je tedy jídelníček a pitný režim. Na jarní očistu těla má kromě toho pozitivní vliv také cvičení, relaxace a lymfatické masáže. Výborně v tomto případě pomáhá také síla bylin. Vyzkoušet můžete například:

Listy kopřivy – Skvělým pomocníkem při jarní detoxikaci je především kopřiva dvoudomá. Obsahuje vysoké množství železa, které posílí krev a odstraní nepříjemnou únavu. Kopřiva navíc příznivě ovlivňuje funkci jater a cévního systému a je rovněž antirevmatická. Během jarní detoxikace je vhodné pít dvakrát denně odvar z čerstvých listů kopřivy.

Kořen smetánky lékařské – Tato část pampelišky má schopnost stimulovat činnost jater, žlučníku a všech travicích orgánů. Na jaře je ideální očistná kúra ze šťávy z čerstvého pampeliškového kořene – jednoduše stačí, když si třikrát denně dopřejete jednu polévkovou lžíci.

Listy smetánky lékařské – Ještě před květem můžete na jaře sesbírat také listy pampelišek. Tyto syrové listy podporují metabolismus, můžete je použít do salátů, vhodné jsou i do tzv. zeleného nápoje.

Ostropestřec – O ostropestřci je známo, že podporuje celkový metabolismus a činnost jater. Ostropestřec navíc zlepšuje funkci žlučníku a pomáhá léčit bakteriální onemocnění jater nebo cirhózu. Na jaře si čerstvé lístky z ostropestřce můžete přidat do polévek, salátů či pokrmů z brambor i vajec. Prospěšný je také nálev z jeho květů a plodů.

Autor:
Publikováno: 9. 3. 2013 23:06 Nahlásit obsah