Jižní Koreji se daří brzdit šíření nového koronaviru. Poučila se z epidemie MERSu v roce 2015

Jižní Koreji se daří brzdit šíření nového koronaviru. Poučila se z epidemie MERSu v roce 2015 Zdroj: Shutterstock.com

Jižní Korea se pro mnohé státy světa stala vzorem boje proti pandemii koronaviru. Tento padesáti milionový stát proti rychlému šíření nového koronaviru bojuje pomocí systému masivního testování. Jihokorejské úřady tak mohou v zárodku odhalit velkou část nakažených a díky tomu včas zasáhnout.

Aktuální situace v Jižní Koreji

K 1. dubnu 2020 bylo v Jižní Koreji nový koronavirem celkově infikováno 9887 osob, z toho 165 z nich zemřelo. V tomto státě se denní nárůst nakažených v současnosti ustálil okolo stovky případů. Ještě na konci února však Jižní Korea zaznamenala i přes 900 případů za jeden den. Jakým způsobem se tedy podařilo Jižní Koreji šíření koronaviru zbrzdit?

Země se poučila z epidemie MERSu v roce 2015

Podle vědeckého časopisu Science Jižní Korea zbrzdila další šíření kornavirové infekce zejména díky plošnému testování na přítomnost viru v těle obyvatel. Proč Jižní Korea tak rychle v boji proti novému koronaviru zasáhla? Měla v živé paměti události z roku 2015, kdy do země přicestoval obchodník nakažený virem MERS.

Tento člověk navštívil celkem tři korejské nemocnice. Než u něj bylo onemocnění správně diagnostikováno, nakazil zdravotníky i pacienty. Šlo konkrétně o 186 osob, 36 z nich na MERS zemřelo. Do přísné karantény šlo tehdy 17 tisíc osob. Po dvou měsících epidemie MERSu v Jižní Koreji konečně zmizela.

Zdroj: Shutterstock.com Masivní testování: Pilíř jihokorejského boje proti koronaviru

Právě v roce 2015 byl v Jižní Koreji položen základ systému plošného testování. Hned po prvních zprávách o šířící se koronavirové nákaze v lednu 2020 začaly jihokorejské úřady spolu s výrobci vyvíjet nové testy na zjištění přítomnosti koronaviru.

Místo toho, aby jihokorejská vláda sáhla po restriktivních opatřeních, jako je všeobecná karanténa, omezení vycházení, zavírání škol, obchodů nebo restaurací, začala masivně testovat populaci na přítomnost koronaviru. Zdejší zdravotnictví za den otestuje desítky tisíc osob, jihokorejští hygienici tak mohou efektivně pracovat s jejich karanténou a určit také další osoby, které s nimi byly v kontaktu.

Kontrola pohybu online

Díky jihokorejské legislativě z roku 2015 mají i v současnosti úřady přístup k datům z mobilních telefonů, platebních karet nebo záznamům z veřejných kamer. Mohou tak velmi rychle zjistit, kde se nakažený člověk pohyboval a s kým byl v osobním kontaktu.

V Jižní Koreji funguje i veřejná online aplikace, která hromadí anonymní data o tom, kde se člověk nakažený novým koronavirem pohyboval. Každý Jihokorejec tak může zjistit, zda náhodou nepřišel s nakaženou osobou do styku. Jestliže má podezření, že ano, může se nechat otestovat.

Zdroj: Shutterstock.com Infikovaní pacienti se dělí do tří skupin

Lidé, u nichž je zjištěna nákaza novým koronavirem, se v Jižní Koreji řadí do tří skupin. Nejtěžší případy jdou automaticky do nemocnice. Středně rizikoví pacienti putují do vyčleněných prostor, které patří veřejným institucím. Lehké případy, příbuzní pacientů nebo lidé, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým, musí pobýt dva týdny v domácí karanténě. Pověření pracovníci přitom lidem v karanténě dvakrát denně volají a zjišťují jejich zdravotní stav.

Jižní Korea inspiruje další země, včetně Česka

Také Česká republika plánuje, že z plošné karantény přejde na chytrou (cílenou) karanténu. Tento typ karantény, který se osvědčil právě i v Jižní Koreji, je založen na datech z mobilů a platebních karet. Chytrá karanténa se aktuálně testuje na jižní Moravě. Pokud se osvědčí v praxi, bude se dle slov premiéra Andreje Babiše aplikovat na celé Česko.

Autor:
Publikováno: 1. 4. 2020 15:25 Nahlásit obsah