Kolik sníst denně ovoce a zeleniny: Vědci doporučují minimálně pět porcí, tedy 400 gramů

Kolik sníst denně ovoce a zeleniny: Vědci doporučují minimálně pět porcí, tedy 400 gramů Zdroj: Shutterstock.com

Pokud jde o zdravý jídelníček, ze všech stran neustále slyšíme, že bychom do něj měli zařadit výrazný podíl ovoce a zeleniny. Tyto plody mají pozitivní dopad na naše zdraví, o tom žádná. Kolik bychom však měli sníst ovoce a zeleniny v průběhu jednoho dne? WHO mluví o pěti porcích, některé vědecké studie však doporučují ještě vyšší množství.

Ideální množství ovoce a zeleniny? Podle WHO alespoň 400 gramů denně

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by měl každý zdravý člověk sníst zhruba 400 gramů ovoce a zeleniny denně. Jde přitom o pět menších porcí, kterým odpovídá například střední pomeranč, mistička hroznového vína, jablko, banán, hruška, větší rajče nebo tři lžíce vařené zeleniny. 

Lékařský časopis International Journal of Epidemiology dokonce uvádí, že optimální účinek ovoce a zeleniny na zdraví zaručí až deset porcí. Toto množství odpovídá 800 gramům ovoce a zeleniny denně, které u vás však podle odborníků publikujících v lékařském časopisu sníží riziko rakoviny, kardiovaskulárních chorob i celkového úmrtí. 

Pravidelná konzumace zvýšeného množství ovoce a zeleniny navíc v těle zlepšuje zánětlivé stavy, průběh imunitních reakcí a pomáhá při hubnutí nebo při udržení optimální hmotnosti. Tyto zdravé plody jsou rovněž skvělou prevencí osteoporózy nebo demence.

Zdroj: Shutterstock.com Které druhy ovoce a zeleniny zařadit do jídelníčku

  • K největším nepřátelům vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních a cévních chorob patří hrušky a jablka. Dále konzumujte zelí, kapustu, květák, brokolici, řeřichu a také listovou zeleninu, jako je rukola, špenát či hlávkový salát. Riziko srdečních a cévních chorob významně snižuje i konzumace rajčat a dále ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitamin C a betakaroten (například citrusových plodů).
  • Riziko některých typů rakoviny podle vědců výrazně snížíte pravidelnou konzumací zelí, kapusty, brokolice, květáku a řeřichy. Také se zaměřte na žlutou a zelenou zeleninu.
  • Eliminovat riziko úmrtí vám pomůže konzumace předešlých druhů ovoce a zeleniny. Do tohoto seznamu přidejte také bobulové ovoce (jahody, borůvky, maliny, ostružiny a brusinky), hroznové víno, vařenou kořenovou zeleninu a brambory. Tyto druhy ovoce a zeleniny přitom snižují nejen riziko úmrtnosti na nemoci srdce a cév, ale i riziko celkové úmrtnosti.

Na co si dát pozor? Omezte naopak konzumaci konzervovaného ovoce. Zavařeniny totiž zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění a také úmrtnosti. Vhodné pro vás nejsou ani ovocné šťávy a džusy, které obsahují nadměrné množství cukru.

Zdroj: Shutterstock.com Kolik ovoce a zeleniny snědí Češi

Podle statistiky z roku 2016 sní průměrný Čech 166 kilogramů ovoce a zeleniny za rok. Z tohoto množství je 82 kilogramů ovoce a 84 kilogramů zeleniny. Češi nejvíce milují jablka, hrušky a pomeranče. Ze zeleniny nedají dopustit na brambory, cibuli, rajčata a okurky. 

Tato statistika však poukazuje na to, že až 46 procent Čechů nejí ovoce a zeleninu pravidelně. Množství zdravých plodů doporučené WHO (tedy 400 gramů) sní každý den v České republice pouze každý desátý člověk.

Autor:
Publikováno: 16. 9. 2020 15:03 Nahlásit obsah