Koronavirus v Chorvatsku nabírá na síle. Nejvíc nakažených hlásí Záhřeb a Splitsko-dalmátská župa

Koronavirus v Chorvatsku nabírá na síle. Nejvíc nakažených hlásí Záhřeb a Splitsko-dalmátská župa Zdroj: Shutterstock.com

Letní dovolenou v Chorvatsku si ani v letošním roce nenechá ujít spousta Čechů. Ač je tato balkánská země stále na seznamu bezpečných států, v posledních dnech zde výrazně stoupá počet lidí nakažených novým koronavirem.

Nakažených v Chorvatsku výrazně přibývá

V letošním roce do Chorvatska rozhodně neproudí miliony Čechů, jako tomu bylo ještě loni. Někteří dovolenkáři si však prázdninový pobyt ve své oblíbené destinaci rozhodně nenechají ujít. Kartami jim však může zamíchat stále se zhoršující epidemiologická situace v této balkánské zemi.

V posledních týdnech Chorvatsko zaznamenalo přírůstky nakažených novým koronavirem v řádu nízkých desítek. To ale změnily poslední dny, kdy počet pozitivně testovaných na COVID-19 raketově stoupá. Počet nakažených je několikanásobně vyšší, než ukazoval denní průměr v předchozích několika týdnech.

Povinné nošení roušek ve veřejné dopravě

Epicentrem koronaviru v Chorvatsku je konkrétně hlavní město Záhřeb, kde je 654 případů nákazy. Dalším epicentrem je pak Splitsko-dalmátská župa, která hlásí 582 případů nákazy. Kvůli novému koronaviru Chorvatsko od čtvrtka 25. června zavedlo povinné nošení roušek ve veřejné dopravě. Povinné jsou rovněž dvoumetrové vzájemné rozestupy.

Zdroj: Shutterstock.com “Chorvatsko vstupuje do fáze soužití s koronavirem. Můžeme očekávat nárůst počtu nových případů,” řekl chorvatský ministr vnitra Davor Božinovič pro chorvatský portál Croatia Week.

Tip: Vývoj epidemiologické situace v Chorvatsku můžete sledovat na webu koronavirus.hr.

Slovenský premiér promluvil o druhé vlně koronaviru v Chorvatsku

Do Chorvatska míří také vysoký počet Slováků. Nad tím, zda je v tuto chvíli bezpečné, či riskantní vyrazit na dovolenou do Chorvatska, uvažuje také slovenský premiér Igor Matovič. Tento politik v pátek 26. června v rozhovoru pro slovenské rádio Expres připustil, že Slovensko může postupem doby přestat Chorvatsko považovat za bezpečnou zemi.

“Obávám se, že jak to takto půjde dál, je jenom otázka pár týdnů, že se začnou zavírat hranice i v rámci Evropy. Dramaticky se jim vrací druhá vlna. Z lokality, která vypadala bezpečně, se pro nás během dvou týdnů může stát nebezpečná země,” uvedl slovenský premiér.

Autor:
Publikováno: 30. 6. 2020 10:09 Nahlásit obsah