Kousání nehtů: Způsobuje to jenom stres nebo je za tím ještě mnohem víc?

Kousání nehtů: Způsobuje to jenom stres nebo je za tím ještě mnohem víc? Zdroj: Shutterstock

Kousání nehtů je jeden z nejvíce rozšířených zlozvyků a většinou, když někoho takového vidíme, předpokládáme, že je tento člověk ve stresu. Problém však je, že se jedná pouze o předpoklady a ty se často mýlí.

Věda totiž ukázala, že více než o stres jde o rys osobnosti, který člověk, jenž si kouše nehty, nosí v sobě. A o jaký rys tedy jde?

Kousání nehtů může ve výjimečných případech být pro naše zdraví nebezpečné. Během kousání si můžeme způsobit menší ranky, které zůstávají otevřené a pochopitelně nijak neléčené. Do nich se však mohou dostat bakterie a to vede k infekci, která se následně může rozšířit do celého těla a v krajních případech způsobit i smrt.

Mnohem častěji je však kousání nehtů považováno za společensky nepřijatelné chování, a pokud to začne někdo dělat na veřejnosti, je okamžitě obdarován nálepkou „sociální vyvrženec“.

Zdroj: Shutterstock Studie dokonce zjistily, že 20–30 % populace si kouše nehty, ve většině případů pak jde o ženy. Zlozvyk, který se na první pohled jeví jako projev úzkosti, může mít, především pro ženu, za následek snížení sebevědomí, což ve výsledku způsobuje ještě větší úzkost.

Kousání nehtů a jemu podobné zlozvyky lze však jen těžko zastavit. Vědci dokonce zjistili, že samotný akt kousání nehtů může působit jako uklidňující účinek pro naši nervovou soustavu.

I když se může příčina kousání nehtů značně lišit, toto chování má však společné rysy. Někdy za to mohou naši rodiče či starší sourozenci, od kterých jsme to okoukali. Toto chování je však také možné zdědit i geneticky. Avšak výzkumy nyní přišly s něčím mnohem zajímavějším….

Kousání nehtů odhaluje neúprosnou snahu dané osoby být perfektní. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry bylo zjištěno, že kousání nehtů je ukazatelem toho, že jde o perfekcionistu. Kousání nastává v momentě, kdy se člověk cítí frustrovaný kvůli svým nedokonalostem.

Zatímco si člověk kouše nehty, pravda o tom, v čem se cítí nedokonalý, může být mnohem větší. Může jít o problémy s manželem či manželkou, také kvůli neúspěchu v práci nebo celkovému selhání. Když člověk nesplní svůj cíl, ať už konkrétní nebo ten, který si jen představoval, může se to obrátit v tento zlozvyk, čímž projevuje svou frustraci.

Zdroj: Shutterstock Perfekcionisté začnou panikařit, když nejdou věci tak, jak by oni sami chtěli. V tu chvíli se začínají cítit frustrovaně, a proto přijde na řadu tento zlozvyk, který jim pomůže se uklidnit.

Autor studie doktor Kieron O’Connor napsal: „Věřím, že jedinci, kteří trpí tímto opakovaným chováním, mohou být perfekcionističtí, což znamená, že nejsou schopni se uvolnit a plnit své úkoly v normálním tempu.“ „Jsou tedy náchylnější k frustraci, bývají netrpěliví a především nespokojení, když nedosahují svých vytyčených cílů,“ ještě dodal.

Jak jste na tom vy? Patříte i vy mezi ty, kteří si koušou nehty? A cítíte se jako perfekcionista?

Autor:
Publikováno: 18. 1. 2022 13:49 Nahlásit obsah