Léčba kvasinkové infekce

Léčba kvasinkové infekce

K volně prodejným lékům, babským radám a toho, co dům dá, se uchýlíme v případě, když jsme daleko od doktora, nemáme čas si k němu zajít, nebo jednodušše už nechceme. Pojďme se podívat, jak jsme na tom v případě kvasinek.


Kvasinkový zánět, který se objeví dvakrát do roka a méně, je z hlediska doby léčení záležitost kratší než týden.

Co na náš problém pořídíme v lékárně?

Existují volně prodejné krémy, které může použít i váš partner, a který se do pochvy zavádí pomocí přiloženého aplikátoru (nesmíme zapomenout nanést krém i na vnější pohlavní orgány). Ať už Canesten, Jenamazol, Femisan. Cena jednoho balení se pohybuje kolem 150 korun.

Druhou možností jsou vaginální čípky, které se na noc zavedou hluboko do pochvy. Při jejich užívání je třeba mít intimku nebo vložku. Většina čípků je na lékařský předpis, mimo to však existuje GynoPevaril (3 čípky), vaginální tableta Canesten nebo různé probatické čípky. Jejich ceny jsou v rozmezí 130- 220 korun. Léčbu čípky je vhodné doplnit zvenku léčbou krémem.

Třetí variantou jsou výplachy. V lékárně pořídíte Tantum Rosa nebo Rosalgin.

 

Také Tea tree olej má široké antiseptické a antimykotické účinky. Existují přípravky obsahující tea tree olej, dá se však samostatný koupit v lékárně a využít jej můžete třeba na masáže. Aplikujeme jej na samotný genitál, zkusíme výplach (3- 5 kapek na půl litru vody) nebo nakapeme na intimku. Je třeba být opatrná s množstvím, olej je velmi silný. 7 mililitrů pořídíme za zhruba 120 korun, vydrží nám však opravdu dlouho.

Při prevenci je dobré používat intimní mýdla, která sežene v drogerii a v lékárně. Existuje také spousta doplňků stravy obsahující výtažky z česneku, latobacily, probiotika. Jejich pořizovací cena je však dražší záležitostí.

  

Co dělat, pokud chemie nezabírá nebo nejsme blízko lékaře a lékárny?

  • Osvědčeným bojovníkem proti kvasinkám je obyčejný bílý jogurt s živými kulturami. Vhodné je konzumovat jej aspoň jednou za dva dny, aplikovat na zevní pohlavní orgány a dovnitř. Jogurt obsahuje mléčné bakterie, které jsou prostředí pochvy přirozené. Na pokročilejší stadium infekce už nestačí, v každém případě však zevně tlumí svědění.

  • Kefíry a kysané výrobky. Působí stejně jako jogurt.
  • Diskutabilní je výplach octovým roztokem, kdy se smíchají dvě lžíce octu a půl litru vařící vody. Příznaky okamžitě zmizí, ocet však ničí veškerou mikrofloru v pochvě, proto by se měl dělat s delšími odstupy.
  • Čaje. Šalvějové nebo s obsahem šalvěje, souvisí pochopitelně s komplexní léčbou kvasinek. Doporučovaný je také čaj lapacho.
  • Výroba česnekového tamponu. Oloupaný a lehce poškrábaný stroužek česneku pevně uvážeme pomocí zářezu na dostatečně dlouhé a pevné niti a zavedeme.
  • A nakonec můžete zkusit striktní kvasinkovou dietu, která spočívá v absolutním vyloučení cukru, minimálně ovoce a oproti tomu konzumováním zeleniny, kuřecího, ryb a jogurtu.

Znáte ještě nějaké tipy na boj s kvasinkami?

Autor:
Publikováno: 11. 8. 2012 00:00 Nahlásit obsah
Loading...