Lucidní snění - co jej způsobuje a jak si jej vyvolat?

Lucidní snění - co jej způsobuje a jak si jej vyvolat? Zdroj: Shutterstock.com

O tom, co jsou to lucidní sny a co během nich člověk zažívá, příliš mnoho lidí neví. Pojďme si tedy pro začátek o nich něco málo říct.

Lucidnímu snění se také jinak říká bdělý či vědomý spánek. Je to z toho důvodu, že během tohoto stavu si spící člověk uvědomuje, že spí a že se ocitá ve snu. Právě tohle vědomí mu dává možnost se ve snu vědomě a bez jakéhokoliv omezení pohybovat a dokonce i rozhodovat. Pokud si stále nedokážete představit, co to takové lucidní sněn znamená, zkuste si představit, že se ve svém vlastním snu probudíte.

Vědci z institutu Maxa Planca provedli jednoduchý výzkum na tohto téma, během kterého respondenty rozdělili podle toho, jak často se u nich lucidní snění objevuje. Poté účastníkům udělali za pomoci magnetické rezonance scan mozku, díky kterému došli k závěru, že ti lidé, u kterých se lucidní snění objevuje velmi často, mají aktivnější oblast mozku zvanou prefortální kortex. Tato část mozku se nachází za našima očima a čelem a zodpovídá za naše soustředění, chápání, vzpomínání, rozhodování a i zapamatování. Dokonce právě tato část našeho mozku řídí sociální chování.

Zdroj: Shutterstock.com Na lucidním snění je také zajímavý fakt, že si jej můžeme sami přivolat a začít jej ovládat. Pro začátek je důležité naučit se zapamatovávat si sny, které se nám během noci zdají. Dále si během dne vždy na chvíli udělejte přestávku a zkuste procítit moment, ve kterém se právě nacházíte. Dalším trikem, jak si lucidní snění přivolat, je ten, že se zkusíte podívat během snu na vaši ruku či do zrcadla. Zpravidla se totiž ve snech náš odraz v zrcadle deformuje a to stejné platí, i když se chceme podívat na jakoukoliv část našeho těla.

Zažili jste někdy lucidní snění? Podělte se s námi o názory v komentářích níže!

Autor:
Publikováno: 29. 12. 2017 17:42 Nahlásit obsah
Loading...