Metoda NO POO aneb už žádný šampón!

Metoda NO POO aneb už žádný šampón! Zdroj: Shutterstock.com

Co se skrývá pod pojmem NO-POO? Tento název se skládá ze dvou slov, tedy ze slov NO a SHAMPOO. Ano, chápete to správně, žádný šampón na vlasy!

Zajímá vás, proč byste měly přestat šampóny používat a když už, tak co používat místo nich? V tom případě čtěte dál!

FOTO: Shutterstock.com

Co je na šampónech špatné?

Tím, že se šampóny při mytí vlasů dostanou i na pokožku, která je považována za největší tělesný orgán, tak se jejich složení dostává do krevního oběhu a koluje v celém našem těle. Pochopitelně šampóny, které jsou běžně k dostání v drogeriích, neobsahují zrovna zdraví prospěšné látky jako například:

Sulfáty

Ty jsou obsaženy snad v každém šampónu. Také se ale používají na odstranění mastnoty, která se nachází v automobilových motorech. Studie ukázaly, že sulfáty denaturují kožní proteiny, mohou nám způsobovat podráždění a napomáhají k tomu, aby veškeré kontaminované látky z ovzduší přilnuly do naší svrchní vrstvy pokožky. 

Propylen glykol

Stejně tak jako je to jedna ze složek šampónů, tak je obsažen i v nemrznoucích směsích, které v zimě používáme do aut.

FD&C barevné pigmenty

Je prokázáno, že některá barviva obsažená v šampónech mohou zvyšovat přecitlivělost pokožky a narušovat přirozený přísun kyslíku buňkám, protože jsou vyráběna z černouhelného dehtu. Neexistuje žádný rozdíl mezi barvivy, která se používají v kosmetickém průmyslu a v tom potravinářském. 

Minerální oleje

I když název sice nezní nijak škodlivě, opak je ale pravdou. Tyto oleje mají stejnou funkci jako plastové fólie. Pokožka nemůže pořádně dýchat, zpomaluje se vývoj buněk, což pro ně znamená předčasné stárnutí. Pokožka nemůže vylučovat toxiny, tím pádem všechny škodlivé látky zůstávají v našem organismu.

Isopropyl alkohol

I tato látka je jednou ze složek, které jsou obsaženy v nemrznoucích směsích. Je to tzv. dráždidlo a rozpouštědlo. Mají vaše babičky nebo maminky hnědé skvrny na pokožce? Podle studií za to může právě tato látka.

Pravidelným umýváním vlasů těmito šampóny odstraňujete složky, které chrání vlasy i vlasovou pokožku před poškozením či podrážděním. Pokud tato ochranná složka pokožky chybí, zvyšuje se tvorba kožního mazu, což způsobuje, že se naše vlasy začnou mastit více, než kdy dřív a to nás vede k opětovnému umývání a používání těchto šampónů. Naštěstí se tyto ochranné látky dají obnovit, je potřeba snížit frekvenci užívání šampónů, tím se navrátí normální funkce mazových žláz.

FOTO: Shutterstock.com

A čím si tedy vlasy mýt, když ne šampóny? 

Jedlá soda

Jedlá soda je takový malý zázrak. Dá se použít v kuchyni, na úklid celé domácnosti, na pleťové masky i jako šampón na vlasy. Na jedno takové umytí nám postačí jedna lžíce jedlé sody smíchaná s jedním šálkem vody. Množství sody si upravujeme podle typu vlasů. Pokud máte tvrdé nebo kudrnaté vlasy, přidejte ještě jednu lžičku sody.

Vlasy si nejdříve opláchneme vlažnou vodou, na vlasy dáme tuto předem připravenou směs a vlasy masírujeme. Nechte působit alespoň 1-2 minuty a následně umyjte.

Jablečný ocet

Pokud jste byly zvyklé používat i kondicionér, skvělou náhradou je jablečný ocet. Zároveň vyrovnává pH vlasové pokožky. Smícháme lžičku jablečného octa se šálkem vody. Aplikujeme na kořínky vlasů a postupně roztíráme do délek.

Žitná mouka

Žitná mouka obsahuje několik výživných vitamínů jako A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, E a vitamín K. Obsahuje také několik minerálů, které podporují růst vlasů a vyživují poškozené vlasy. Smcháme si 3 lžíce žitné mouky s vodou tak, aby nám vznikla hustá směs. Pokud máte suchou pokožku, můžete přidat pár kapiček Tea Tree oleje. Poté tuto směs pečlivě na vlasy naneseme a necháme několik minut působit. Následně vlasy důkladně opláchneme teplou vodou.

 

FOTO: Shutterstock.com

A jak často vlasy metodou NO POO umývat?

Na tuto otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Intenzitu mytí si musí zvolit každý sám, podle svých vlasů. Stejně tak bude i nějakou chvíli trvat než najdete přesné množství sody a jablečného octa. Ze začátku budou vaše vlasy doslova žadonit po tom, abyste použily normální šampón, musíte ale vytrvat. Tato směs jedlé sody a jablečného octa by se měla použít maximálně 2x týdně, když budete mít i přesto pocit, že vaše vlasy potřebují umýt, opláchněte je jen vlažnou vodou. 

Autor:
Publikováno: 19. 9. 2016 18:53 Nahlásit obsah