Naučte se správně rozeznat bolest hlavy a identifikovat další problémy

Naučte se správně rozeznat bolest hlavy a identifikovat další problémy Zdroj: Shutterstock.com

Bolest hlavy zakusil snad každý z nás. Ať už se jednalo o život znepříjemňující migrénu nebo o pouhou bolest hlavy způsobenou kocovinou. Každý tento problém řeší po svém - někdo dá na babské rady, někdo se to snaží přepít vodou a jiní sahají po prášcích. Ovšem bolest hlavy se dá dělit na čtyři základní typy a každý značí něco jiného. Naučte se je r

Když budete vědět, jak rozlišit následující typy bolesti hlavy, snadněji pak můžete identifikovat jiné zdravotní problémy a hrozící nebezpečí. Bolest hlavy totiž funguje jako výstražný signál, který není radno ignorovat. Ne všechno se totiž vyřeší růžovou tabletkou nebo sklenicí vody. 

Migrény 

Bolesti hlavy v podobě migrény se projevují intenzivní, pulzující a opakujícíc se bolestí ve většině případů pouze na jedné straně hlavy od čela až do týlu. Návaly intenzivní bolesti většinou trvají od 2 do 72 hodin. Migréna je doprovázena nechutenstvím, nevolností, zvracením, přecitlivělostí na vůně, zvuky a světlo. 

Migrény jsou způsobeny několika faktory - prostředím, dědičností (dvě třetiny) i hladinou hormonů. Hormony ovlivňují i to, že před pubertou migrénou trpí více chlapci, v dospělosti je tomu naopak.

Léčba a prevence

Pokud vás migréna postihne, nejlepší je zůstat na lůžku a vyvarovat se fyzické námaze, světlu i zvukům - škodí i televize, koukání do mobilu nebo do počítače. Na každého působí léky na bolest jinak, je tedy nutné vyzkoušet více druhů a zjistit, který vám sedne nejlépe. Při opakujících se záchvatech je třeba navštívit lékaře, aby vyloučil původce bolesti jiného (závažnějšího) charakteru. Jako prevence je vhodné vyhýbat se stresu, hladu a únavě - nejčastějším spuštěčům migrény. Dále je možné navštěvovat masáže, relaxovat nebo zkusit i akupunkturu. V těžkých případech se provádí i chirurgický zákrok.

Foto: alternativnimagazin.cz

Tenzní bolesti hlavy

Jedná se o nejběžnější typ bolesti hlavy, která vychází z očí, krku, týlu nebo svalovách skupin na hlavě. Postižený má pocit, jako by měl hlavu sevřenou ve svěráku. Bolest postihuje obě poloviny hlavy. Viníkem je nejčastěji stres, pak také nedostatek spánku, špatné držení těla, hlad a namáhání očí při práci. Těmito bolestmi trpí pětina celé populace, ženy o něco častěji než muži. 

Léčba a prevence

Nejlepší je samozřejmě předcházet spouštěcím faktorům. První pomocí jsou vždy volně prodejná analgetika, která také většinou po chvíli zabírají. Při častém opakování tenzních bolestí hlavy a nezabírání volně prodejných léčiv, mohou být lékařem předepsána i antidepresiva nebo sedativa. Jako prevence taktéž poslouží akupunktura, relaxace nebo masáže.   

 

Cluster headache - histaminové bolesti hlavy

Jinak také nahromaděné bolesti hlavy nebo shluky (z ang. slova cluster=shluk) - jedná se o intenzivní bolest na hlavě, nejčastěji však okolo nebo uvnitř oka. Ataky se vrací pravidelně ve stejnou denní nebo noční dobu či roční období. Jejich původ není přesně znám, ale nejpravděpodobněji určitou roli hrají změny v hypotalamu, malé části mozku.

Cluster headache častěji postihuje muže, ale nevyhýbá se ani ženám mezi 20 až 50 lety. Doba trvání intenzivní bolesti se pohybuje od 15 minut do 3 hodin. Ataky více postihují aktivní kuřáky a pacienty, které mají blízko k alkoholu. Intenzivní a prudká bolest může slabší jedince dohnat při neléčení k depresím, v horším případě až k sebevraždě. 

Léčba a prevence

Pacienti by se měli vyhýbat potravinám obsahující glutamáty a potravinám s vysokým obsahem aminokyseliny tryptofan. Tu najdete v červeném víně, uzeném mase, čokoládě nebo sýrech. Jelikož volně prodejné léky většinou na tento typ bolesti neúčinkují, podávají se steroidní léky nebo léky blokující kalciové kanály. Pomáhají také inhalace kyslíku, silná narkotika, lithium a znecitlivující léky aplikované nosem (lidokain). Postiženým prý také přináší úlevu konopí či LSD.

Foto: Shutterstock.com

Bolesti hlavy spojené se zánětem nosních dutin

Nepříjemná tupá bolest způsobená zánětem nosních dutin se objevuje na čele, v lících a za očima. Pokud ohnete hlavu, můžete mít pocit, že vám vypadnou oči z důlků a na čele cítíte obrovský tlak. Bolesti hlavy způsobené zánětem dutin bývají doprovázeny teplotami a pocitem zaražené rýmy. Nejhorší jsou bolesti v odpoledních hodinách. Bolesti se také zhoršují poklepem na postižené místo.

Léčba a prevence

Před zánětem dutin vás ochrání silná imunita, proto se doporučuje zlepšit životosprávu, nekouřit, jíst hodně vitamínu C a neprochladnout. Už "rozjetý" zánět dutin se léčí antibiotiky a antihistaminiky (ta napomáhají uvolnění dutin a bolestí hlavy). Také se doporučují inhalace, koupele paží, loktů a kotníků v horké vodě - tzv. Urbanovy koupele. V horších případech je nutná punkce dutiny, v těch nejhorších i chirurgický zákrok.

Autor:
Publikováno: 4. 8. 2016 13:52 Nahlásit obsah