Nepříjemný zápach z úst: Jak se ho zbavit?

Nepříjemný zápach z úst: Jak se ho zbavit?

I v dnešní době je zápach z úst velmi citlivým tématem, o kterém se spousta lidí stydí mluvit. Pokud také míváte problém s tím, že je vám cítit z pusy, vyrazte proti nepříjemnému zápachu do boje. Pomůže vám nejen pravidelné a pečlivé čištění zubů, ale také změna jídelníčku a pitného režimu.

Dlouhodobý vs. přechodný zápach z úst

Nepříjemný zápach z úst může mít v každém případě různou příčinu. Na vině dlouhodobého zápachu z úst je přitom tzv. halitóza, která trápí až jednu čtvrtinu dospělých. Halitóza však může být i příznakem daleko vážnějších onemocnění, k nimž patří například cukrovka, nemoci ledvin či jater, záněty trávicího ústrojí nebo rakovina.

Běžnou populaci však trápí přechodný zápach z úst. Za ten zpravidla mohou přemnožené bakterie v ústech nebo zubní kaz. Pokud se chcete vyhnout společenskému faux pas, nejprve zkuste zjistit možnou příčinu toho, proč je vám cítit z pusy a pak zkuste proti tomuto nepříjemnému zápachu vyrazit do boje.

Nejčastější příčiny zápachu z úst

  • špatná zubní hygiena
  • konzumace potravin, které podporují zápach z úst (česnek, cibule, káva, alkohol, brukvovitá zelenina)
  • nedostatečný pitný režim
  • hormonální změny
  • kouření
  • hladovění a držení diet
  • dědičnost
  • některé léky

Jak se nepříjemného zápachu zbavit?

Pokud zápach z úst není ve vašem případě příznakem daleka vážnějších zdravotních obtíží, nýbrž se jedná pouze o zápach přechodný, který je způsoben přemnoženými bakteriemi v ústech nebo zubním kazem, můžete s ním účinně bojovat. A to následovně:

1. Důsledně dodržujte zubní hygienu

Své zuby si čistěte minimálně dvakrát denně, alespoň jednou denně pak použijte také zubní nit. Při čištění dutiny ústní nezapomínejte ani na jazyk, jehož povrch bývá pokryt páchnoucími odumřelými buňkami, zbytky jídla či bakteriemi. Jazyk čistěte přímo kartáčkem na zuby, použít můžete i speciální škrabku na jazyk.

2. Upravte si jídelníček

Z jídelníčku vyškrtněte potraviny, které podporují vznik nepříjemného zápachu z úst. Vyhněte se tedy cibuli, česneku, kávě, alkoholu, pažitce, zelí i rybímu masu. Naopak do svého jídelníčku zařaďte více zakysaných mléčných výrobků, jablek, mrkve a celeru.

3. Pozor na pitný režim

Pijte dostatečné množství tekutin (cca 2 litry denně), ideálně čisté neperlivé vody. Tím si zajistíte, že budete mít svěží dech. Svěží dech podporuje také pití zeleného čaje. Voda vám při boji proti zápachu z úst pomůže i jinak. Po každém jídle si totiž vodou pečlivě vypláchněte ústa.

 

4. Vsaďte na bylinky a koření

Ke svěžímu dechu vám pomohou nejen žvýkačky, zkuste pro tentokrát vsadit na bylinky. A to nejen na mátu, ovšem i na petrželovou nať, skořici, koriandr, kardamom nebo hřebíček. A jak si tyto bylinky či koření připravit? Například snítku petržele a tři hřebíčky zalijte v hrnku vroucí vodou a nechte vychladnout. Poté pijte výluh, abyste měli svěží dech.

Autor:
Publikováno: 20. 5. 2013 00:00 Nahlásit obsah