Nevolnost: Jak se jí zbavit?

Nevolnost: Jak se jí zbavit?

Žaludek na vodě a pocit na zvracení. Tímto nepříjemným stavem netrpí pouze těhotné ženy nebo lidé po flámu. Nevolnost má totiž nejrůznější příčiny. Jak se jí zbavit vám poradíme v následujícím článku.

Čím je nevolnost způsobena?

Nemusíte být v jiném stavu nebo se předchozí den pořádně opít. Žaludek se vám může zhoupnout i potom, co se projedete autem, svezete na kolotoči, ucítíte silný zápach nebo sníte těžké či zkažené jídlo. Příčinou nevolnosti může být i nízký tlak, nedostatek spánku, stres a nervozita. Určitě jste se si rovněž všimli toho, že vám může být špatně i po některých lécích.

Obranná reakce organismu

Nevolnost byste rozhodně neměli podceňovat. Jde totiž o varovný signál organismu, že s ním není něco v pořádku. Při nevolnosti máte nejen pocit na zvracení. Jste navíc bledí, cítíte slabost, ztratili jste chuť k jídlu a možná, že se i nadměrně potíte, máte závratě a bolí vás břicho či hlava.

V případě, že sníte něco zkaženého, vypijete velké množství alkoholu nebo spolknete léky, které vám nesednou, je nevolnost a spolu s ní následné zvracení obrannou reakcí organismu. Prostřednictvím zvracení se totiž tělo snaží vyloučit nebezpečné toxické látky. V tomto případě proto zvracení rozhodně nezastavujte, ve výsledku se vám uleví.

Nevolnost ovšem může být i jedním z příznaků závažnějšího onemocnění. Pomineme-li chřipku, střevní chřipku či angínu, může jít i o příznak meningitidy, selhání ledvin, žloutenky, zánětu slepého střeva, ale i rakoviny nebo infarktu myokardu.

Co pomáhá proti běžné nevolnosti?

Zázvor – Pokud vás postihla nevolnost, určitě sáhněte po zázvoru v jakékoli formě. Pro cestovatele je vhodný kandovaný zázvor či zázvorový sirup, v pohodlí domova si zase můžete proti nevolnosti dopřát zázvorový čaj oslazený medem. Těhotné ženy by se ovšem měly zázvoru vyhnout obloukem a nevolnost, jíž trpí nejčastěji v prvním trimestru, řešit po poradě s lékařem jiným způsobem.

 

Coca-cola – Proti nevolnosti pomáhá rovněž popíjení Coca-coly. Jestli nevěříte, vyzkoušejte, až budete mít zase někdy žaludek na vodě.

 

Kinedryl – Bývá vám špatně při cestování autem nebo autobusem? Nevolnost vám pomůže zahnat i Kinedryl, který zklidňuje vnitřní ucho, a snižuje tak pocit nevolnosti. Měli byste ovšem vědět, že Kinedryl způsobuje únavu. 

Autor:
Publikováno: 24. 4. 2013 00:00 Nahlásit obsah