Nosíte špatnou velikost podprsenky? Škodíte své postavě i zdraví

Nosíte špatnou velikost podprsenky? Škodíte své postavě i zdraví Zdroj: Shutterstock

Špatně padnoucí podprsenka není pouze vizuální problém. Časté nošení příliš malé nebo příliš velké podprsenky může mít nepříjemný dopad na váš vzhled i na vaše zdraví. Co se může stát, když vám podprsenka nesedí a jak vůbec vybrat správnou velikost tohoto spodního prádla?

Bolesti zad a krční páteře: Nejčastější zdravotní problémy

Nesprávná velikost podprsenky bývá příčinou řady zdravotních problémů. Jak poukazují některé vědecké studie, nejčastější z nich jsou bolesti zad a krční páteře. Špatně padnoucí podprsenka neposkytuje prsům dobrou oporu a svými ramínky zároveň vyvíjí nadměrný tlak na ramena a záda, což může vést k nesprávnému držení těla. A právě následkem nesprávného držení těla jsou i nepříjemné bolesti zad a krční páteře.

Špatně vybraná velikost podprsenky mnohdy způsobuje také tzv. krčně-ramenní syndrom. V tomto případě krátká či příliš napnutá ramínka utlačují trapézové svaly a nervy. 

Zdroj: Shutterstock Bolesti hlavy: Mohou za ně malé košíčky i krátká ramínka

Bolí vás hlava, ovšem stále nemůžete nalézt pravou příčinu tohoto problému? Za bolest hlavy může být zodpovědné i nošení malé podprsenky. Pokud nosíte špatnou velikost tohoto spodního prádla, váha prsou prostřednictvím ramínka podprsenky namáhá rameno, což se následně promítá v bolesti horní části krku a hlavy. 

Zvlášť pokud máte větší poprsí, vyberte si podprsenku správné velikosti, která vám zároveň zajistí dobrou podporu. Tím pravým je pro vás spodní prádlo se silnějšími ramínky a s širším páskem, který má zapínání na více háčků.

Vznik žlábku v ramenou: Tuto deformaci způsobují krátká ramínka

Pokud pravidelně nosíte podprsenku s krátkými ramínky nebo s ramínky, která se zařezávají, může se vám během let vytvořit tzv. žlábek v ramenou. Jak říkají některé studie, dlouhodobé nošení malé podprsenky s krátkými ramínky vyvíjí tlak na měkkou tkáň ramen, a tak způsobuje její deformaci.

Další problémy, které způsobuje špatně vybraná podprsenka

Zdravotní problémy vám může způsobit podprsenka se špatně zvoleným obvodem. Její malý obvod tlačí na mezižeberní svaly, čímž má nepříznivý dopad na dýchání a krevní oběh. Příliš malé košíčky také neprospívají pokožce, neboť napomáhají zvýšené tvorbě vrásek v dekoltu.

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak správně vybrat podprsenku

Při výběru podprsenky dodržujte několik základních pravidel. Zvolte správnou velikost košíčků, správné střihové řešení, správně zvolený obvod podprsenky a délkou odpovídající vyztužená ramínka. Dalším kritériem výběru je správná délka kostic a materiál podprsenky, který je příjemný pro vaši pokožku.

Jakým způsobem zjistíte velikost své podprsenky? Důležité jsou pro vás zejména dva parametry, a to obvod přes prsa a obvod pod prsy. Oblečte si svou nejlépe padnoucí nevyztuženou podprsenku, vezměte si na pomoc krejčovský metr a pusťte se do měření svého obvodu přes prsa a pod prsy. Máte změřeno? 

Podle zjištěného obvodu pod prsy již můžete vybrat správný obvod podprsenky. A jak určitě správnou velikost košíčků? Odečtěte od obvodu prsou obvod pod prsy (například 95 cm - 78 cm = 17 cm) a řiďte se následující tabulkou rozměrů.

  • 10 až 12 cm = AA
  • 12 až 14 cm = A
  • 14 až 16 cm = B
  • 16 až 18 cm = C
  • 18 až 20 cm = D
  • 20 až 22 cm = E

Zdroj: Nypost.com, Academic.oup.com, iRozhlas.cz, Journals.lww.com

Autor:
Publikováno: 29. 11. 2021 11:26 Nahlásit obsah