O tom, že máte potravinovou alergii, nemusíte vůbec vědět: Na co byste si měla dát pozor?

O tom, že máte potravinovou alergii, nemusíte vůbec vědět: Na co byste si měla dát pozor? Zdroj: Shutterstock.com

Že se vás potravinová alergie netýká? Ale kde že! Potravinová alergie není pouze vrozená, může se u vás rozvinout v jakémkoli věku. Jak poznáte, že s ní máte co do činění? Přinášíme několik jejích nejčastějších projevů, které byste rozhodně neměla podceňovat.

Když tělo reaguje na jídlo jinak, než čekáte

Potravinová alergie se objevuje tehdy, když váš imunitní systém nestandardně reaguje na jídlo nebo na určitou látku v potravě. K nejčastějším alergenům patří mléko, arašídy, korýši, ořechy, vejce, ryby, sója nebo pšenice.

Při potravinové alergii vaše tělo tyto alergeny vyhodnotí jako nebezpečné, a tím pádem vyvolá obranou reakci, která se projevuje různými způsoby. U některých lidí se příznaky potravinové alergie rozvinou za 30 minut, u dalších až po několika hodinách. Jejich reakce mohou být jak mírné, tak život ohrožující. 

Známky potravinové alergie se projeví na kůži a mohou zasáhnout kardiovaskulární a respirační systém. V každém případě je třeba přivolat na pomoc lékaře.

Zdroj: Shutterstock.com

Příznaky, kterým věnovat pozornost

Nevíte, zda máte alergii na určitou potravinu? Pokud se budete po jídle, které si příliš často nedopřáváte, cítit nesvá, měla byste věnovat pozornost následujícím příznakům.

  • Brnění nebo svědění

Pokud vám po požití určitého jídla budou brnět či svědět rty nebo jazyk, mohlo by se jednat o potravinovou alergii. V případě, že se vám tento stav rozvine dokonce v hrdle, může se dostavit mnohem vážnější alergická reakce.

  • Problémy s dýcháním

Ať už se objeví okamžitě nebo až po několika minutách či hodinách, problémy s dýcháním jsou vážným příznakem alergické reakce. Může se vám svírat hrdlo a bude pro vás těžké se zhluboka nadechnout. Často můžete mít také kašel. V nejvážnějších případech může alergie na určitou potravinu způsobit anafylaktický šok.

  • Kopřivka, vyrážka nebo ekzém

Škrábete se po konzumaci určité potraviny po celém těle? Nemusí to být náhoda. Právě kopřivka, vyrážka, ale i ekzém mohou být dalšími příznaky potravinové alergie.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Otok

Otok obličeje, rtů, jazyka, hrdla nebo jiné části těla může být také projevem potravinové alergie. Tohoto otoku si pravděpodobně všimnete do dvou hodin po jídle, příznaky však trvají až několik hodin.

  • Závratě

Závratě, pocit slabosti i pocit na omdlení mohou souviset také s alergií. Mějte se na pozoru, právě závratě mohou být prvotním příznakem anafylaktického šoku!

  • Problémy se zažíváním

Pokud máte problémy se zažíváním, jednoduše si řeknete, že jídlo vám prostě nesedlo. Žaludeční křeče, nevolnost, průjem nebo zvracení ovšem mohou znamenat také alergii na určitý druh potraviny.

Autor:
Publikováno: 9. 2. 2018 09:20 Nahlásit obsah
Loading...