Opalování se zvrhlo v posedlost, která jí málem stála vše. Musela podstoupit už 86 operací

Opalování se zvrhlo v posedlost, která jí málem stála vše. Musela podstoupit už 86 operací Zdroj: big5kayakchallenge.com

Lidé v mládí chtějí vypadat co nejlépe a jsou pro to tudíž schopni udělat hodně. To je samozřejmě v pořádku, jenže nic se nemá přehánět. O tom může směle vyprávět Lisa Pace, která kvůli honbě za krásou málem přišla o všechno.

Lisa měla od přírody světlou a pihatou kůži, což se jí ovšem nelíbilo. Chtěla mít tmavší odstín, a tak se v 18 letech rozhodla, že půjde vyzkoušet solárium. To ale neměla nikdy dělat, jak sama později vypověděla: "Kdybych se mohla do té doby vrátit, tak bych tam nikdy nešla. Za to bych brala řádně opalovací krém a jiné prostředky jako prevenci. Lidé vás mají rádi, proto jací jste uvnitř, ne proto jak vypadáte."

Ostatně jak už to bývá, až když něco ztratíme, teprve pak si uvědomíme jakou cenu to pro nás má. Mladá Lisa na začátku ale nic neztrácela - zamilovala se do svého nového odstínu pleti a lidem okolo se to též líbilo. Neměla tedy důvod, proč v tom nepokračovat, i když byla uvědoměna o riziku spojeném s UV zářením. To ale s poklidem ignorovala a opalováním postupně strávila svůj veškerý volný čas. "Začala jsem chodit do solária denně, byla jsem tím naprosto posedlá," říká.

Zdroj: YouTube.com Ve 23 letech pak přišlo neodvrátitelné - rakovina kůže. Na těle jí byl nalezen melanom, což je nejhorší forma této nemoci. Ten byl následně úspěšně odstraněn, jenže ani to pro ní nebylo dostatečným varováním. "Nechala jsem toho jen na pár týdnů," vzpomíná. Opět začala chodit do solária, přičemž absolutně ignorovala prohlídky a upozornění doktorů, kteří měli na starost její zdravotní stav. To se jí ale vzápětí vymstilo.

Zdroj: YouTube.com Tentokrát rakovina udeřila na její obličej. Všechny ty roky opalování přišly vniveč a co víc - seriózně jí šlo o život, což si konečně plně uvědomila a začala všeho litovat. "Celý svůj čas jsem věnovala tomu, jak vypadám a teď skrz to mám obrovskou jizvu přes tvář," vypráví.

Po deseti letech od propuknutí nemoci podstoupila už 86 operací kvůli hrozícím kožním nádorům. Její tělo dostalo pořádně zabrat po dlouhodobém ozařování v soláriu, a tak se škody projevují i dlouho poté. "Spoustu těch rizikových míst jsem si našla sama doma, byla prostě všude. Na rukou, nohou, zádech, hrudi, tváři a nose," popisuje.

My jen doufáme, že další operace už nebude třeba. Její příběh slouží jako názorné ponaučení ostatním, kteří uvažují o nějakém tom extra odstínu navíc. Nestojí to za to, zdraví máme přece jenom jedno.

Autor:
Publikováno: 19. 6. 2018 08:00 Nahlásit obsah