Peklo jménem endometrióza: Tato mladá žena s nemocí bojuje už od svých 9 let

Peklo jménem endometrióza: Tato mladá žena s nemocí bojuje už od svých 9 let Zdroj: Metro.co.uk

Endometrióza je závažné gynekologické onemocnění, se kterým se potýká každá desátá žena. Polovina z takto nemocných má velké problémy s plodností a marně se snaží o miminko. Své o tom ví mladá Britka Lisa Cooková, která s endometriózou bojuje už od svých 9 let. Jak sama říká, ve svém okolí se bohužel setkává spíš s předsudky a nepochopením.

Co je endometrióza

Lékaři uvádějí, že endometriózou trpí až deset procent ženské populace. Ne každá žena o tom ale ví. V některých případech totiž toto gynekologické onemocnění probíhá naprosto bez příznaků. Jindy se ženy potýkají s obrovskými bolestmi a křečemi v oblasti břicha a pánve, mají nepravidelnou, silnou a bolestivou menstruaci, trpí při pohlavním styku, mají problémy s vyprazdňováním, bojují s vyčerpáním a únavou a často se trápí také s neplodností.

Endometriózu můžeme popsat jako rozptýlení endometria neboli sliznice dutiny děložní mimo dělohu. Toto onemocnění se u vás může objevit náhodně, velmi často se ale dědí z matky na dceru. Ložiska děložní tkáně se vám při tomto gynekologickém onemocnění mohou usídlit kdekoli v dutině břišní, a to na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři nebo v jizvě po císařském řezu.

Zdroj: Shutterstock.com

Léčba endometriózy

Tohoto onemocnění se však bohužel nikdy nezbavíte. Podle lékařů totiž není v současnosti možné endometriózu plně vyléčit. Některé léčebné metody vám však zmírní bolesti a zabrání návratu příznaků, také vám odstraní ložiska děložní tkáně nebo se pokusí zachovat plodnost. Lékaři tak praktikují hormonální léčbu, chirurgické zákroky nebo jejich kombinaci. 

Jeden příklad za všechny

Je to jako s větrnými mlýny: O nekonečném boji s endometriózou ví své také Britka Lisa Cooková. Tato žena dostala své první měsíčky už ve svých devíti letech. Pokaždé, když menstruovala, zažívala šílené bolesti, křeče a také zvracela, kvůli čemuž často chyběla ve škole.

Její rodiče ji proto vzali k jejímu ošetřujícímu lékaři. Ten namísto toho, aby zjistil, proč má během menstruace bolestivé stavy, předepsal jí jenom antikoncepci. Až když měla Lisa 21 let, zjistila, s jakým závažným onemocněním se potýká. Diagnóza zněla: Endometrióza.

"Ve svých 21 letech jsem se rozhodla pro diagnostickou laparoskopii, díky níž se konečně zjistilo, že mám endometriózu. Když jsem měla 26 let, přišel ale další šok. Lékaři mi k tomu ještě diagnostikovali adenomyózu, tedy prorůstání děložní sliznice do svalu dělohy," popisuje Lisa.

Lise bylo jasné, že její onemocnění bude mít velký dopad na její plodnost, proto se začali s partnerem okamžitě snažit o miminko. "Věděla jsem, že můžu mít potíže otěhotnět. Nedokázala jsem si představit, že se takto budu snažit už celých devět let," říká Lisa, jejíž snažení je zatím neúspěšné.

Zdroj: Metro.co.uk

S partnerem se nejprve o miminko pokoušeli přirozenou cestou, nepomohlo však ani umělé oplodnění. Je zcela přirozené, že tyto problémy měly dopad i na Lisino duševní zdraví. Kvůli každodenním chronickým bolestem nemůže vést zcela normální život, musí si toho dost odříkat. A kvůli problémům s plodností, které pro společnost zůstávají stále ještě tabu, se často cítí úplně pod psa.

"Už roky trpím depresemi. Každodenní bolesti a křeče jsou bojem samy o sobě, ale bohužel ovlivňují  také moji schopnost pracovat a začleňovat se do společnosti. Kvůli své nemoci jsem už ztratila spoustu pracovních míst. Bojím se navíc, že nikdy nebudu matkou. Je to něco, na co musím myslet každý den," přiznává Lisa. 

Tato mladá žena sbírá o své nemoci stále nové informace a zjišťuje další možnosti její léčby. A ani se svým partnerem se nevzdává naděje na spokojený rodinný život. V tuto chvíli přemýšlejí nad alternativním řešením založení rodiny.

Setkaly jste se někdy s endometriózou nebo tímto gynekologickým onemocněním samy trpíte? Prozraďte nám do komentářů, jak tuto nemoc zvládáte a zda jste našly vhodnou a účinnou léčbu.

Autor:
Publikováno: 10. 12. 2018 10:01 Nahlásit obsah