Používáte automatické vysoušeče rukou? Nedělejte to - varuje žena z Kalifornie

Používáte automatické vysoušeče rukou? Nedělejte to - varuje žena z Kalifornie Zdroj: sciencealert.com

Automatické vysoušeče rukou na veřejných toaletách se zdají být hygieničtější variantou jak si ruce usušit. Někteří si je oproti klasickým papírovým ubrouskům nemohou vynachválit a mylně se domnívají, že se na nich nevyskytují žádné bakterie.

Nichole Ward, žena a zároveň matka z Carlsbad v Kalifornii, provedla experiment, při kterém odhalila nečekané a zarážející výsledky. Ke svému experimentu využila Petriho misku, kterou následně po dobu tří minut držela právě pod jedním z těchto vysoušečů na veřejných toaletách.

Následně misku nechala dva dny inkubovat a o fotografie, které po uplynutí této doby zveřejnila, zachytily něco, co se okamžitě začalo po internetu šířit jako lavina.

„Tohle vyrostlo v Petriho misce jen za dva dny. Už nikdy si ve vysoušečích nesušte ruce. Na fotce můžete vidět několik kmenů potenciálně patogenních hub a bakterií, které při vysoušení necháváte vířit kolem sebe v domnění, že po osušení jsou vaše ruce naprosto čisté“, napsala k fotografii Nichole.

Zdroj: sciencealert.com Někteří uživatelé se však ohánějí tím, že tato žena ve svém příspěvku neuvedla, že by byla vědecky vzdělaná, z tohoto důvodu její experiment neberou příliš vážně. Na druhou stranu bylo již provedeno několik studií, které její tvrzení jen potvrzují. Jednu takovou studii provedli i vědci na univerzitě v Leeds, kteří zjistili, že tyto moderní vysoušeče opravdu kolem sebe víří nebezpečné bakterie a dokonce se kolem nich nachází 27x více bakterií, než u klasických dávkovačů na papírové ubrousky.

Bohužel i přes tyto dostupné informace začínají být klasické papírové ubrousky na veřejných toaletách raritou, která je pravděpodobně nenávratně pryč a nám tedy nezbývá nic jiného, než si buďto ruce vysušit pod těmito vysoušeči, anebo si nosit vlastní papírové ubrousky či kapesníčky.

Autor:
Publikováno: 1. 6. 2018 22:27 Nahlásit obsah